2022-yil 21-fevral sanasida Filologiya fakulteti  tomonidan universitetning notiqlik madaniyatini o'zida shakllantira olgan, faol hamda tashabbuskor talabalari ishtirokida oʻtkazilib kelinayotgan  “Yosh notiqlar” ko‘rik-tanlovining ilk soni bo‘lib o‘tdi. Unda Filologiya, Tabiiy fanlar, Tarix hamda Pedagogika fakultetlaridan jami 9 nafar talabalar mahorat maydonida kuch sinashdilar.
Koʻrik-tanlovni UrDU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha prorektori  S.Davletov kirish soʻzi bilan ochib berib, barcha ishtirokchilarga omad tiladi.
Universitet talaba-yoshlarini ona tilimiz ya'ni o‘zbek tilida ravon va to‘g‘ri so‘zlash, notiqlik san’atini egallashga bo‘lgan havaslarini yana ham kuchaytirish, til madaniyat ko‘zgusi va ruhimizning qanoti ekanligini anglash, so'z san’atkorlari ijodini o‘rganish, targ‘ib qilish, ularning asarlaridagi notiqlik, nutq madaniyatiga oid bilimlarni egallash, davlat tilimizga bo‘lgan e’tibor va hurmatni yana-da kuchaytirish maqsadida o`tkazilgan ushbu ko‘rik-tanlovda  universitetning bir guruh shijoatli, iqtidorli talaba-yoshlari oʻz mahoratlarini namoyish qildilar.
Birinchi shartda har bir ishtirokchi o‘zi haqidagi barcha ma’lumotlarni she’riy yoki nasriy yo‘l orqali bayon qilish bilan birga, raqamlar ostiga yashiringan savollarga qisqa va aniq javob bergan boʻlsalar, ikkinchi shartda nutqiy mahoratni yana-da oshiruvchi va fikrlashga undovchi erkin mavzularda notiqlik mahoratini ko‘rsatib berdilar.
1- o'rin: Saʼdullayeva Sevara - Filologiya fakulteti O'zbek tili ta'lim yo'nalishi 206-guruh talabasi
1- o'rin: Yusupova Mohira - Pedagogika fakulteti Boshlang'ich ta'lim yo'nalishi 193-guruh talabasi
2-o'rin: Matkarimova Saida - Pedagogika fakulteti Boshlang'ich ta'lim yo'nalishi 209-guruh talabasi
3-o'rin: Mohichehra Rustamova -  Filologiya fakulteti O'zbek tili ta'lim yo'nalishi 203-guruh talabasi
Ushbu oʻrinlar sohiblarini hamda  tanlovda faol qatnashgan talabalar  Filologiya fakulteti dekani, f.f.d D.G'ayipov  tomonidan diplom va esdalik sovgʻalari bilan taqdirlandilar.

21 февраля 2022 года на филологическом факультете состоялся первый выпуск конкурса «Молодые ораторы», который проводится с участием активных и предприимчивых студентов, способных формировать культуру публичных выступлений. Всего в мастер-классе соревновались 9 студентов факультетов филологии, естественных наук, истории и педагогики.
Вступительным словом конкурс открыл проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе УрГУ С.Давлетов и пожелал удачи всем участникам.
Научить студентов вузов бегло и правильно говорить на родном языке, узбекском, еще больше укрепить их стремление овладеть искусством публичных выступлений, понять, что язык – это зеркало культуры и крыло нашей души. способствовать творчеству артистов, ораторскому мастерству в своих произведениях, приобретению знаний о культуре речи, еще большему укреплению внимания и уважения к государственному языку, свое мастерство продемонстрировала одна из групп смелых и талантливых студентов университета.
В первом условии каждый участник описывает всю информацию о себе в стихотворной или прозаической форме, а также дает краткие и четкие ответы на вопросы, скрытые под цифрами, а во втором условии он волен совершенствовать свои разговорные навыки и стимулировать мышление. y продемонстрировал навыки публичных выступлений по темам.
Каждое состояние оценивалось судейской коллегией. В соответствии с результатами:
1 место: Садуллаева Севара - студентка 206 группы отделения узбекского языка филологического факультета
1 место: Юсупова Мохира - студентка 193 группы педагогического факультета
2 место: Маткаримова Саида - студентка 209 группы педагогического факультета начального образования
3 место: Мохичехра Рустамова - студентка 203 группы отделения узбекского языка филологического факультета
Обладатели этих мест и студенты, активно участвовавшие в конкурсе, были награждены дипломами и памятными подарками декана филологического факультета, к.ф.н.Гайипова.