2022-yil 21-fevral sanasida Filologiya fakulteti  tomonidan universitetning notiqlik madaniyatini o'zida shakllantira olgan, faol hamda tashabbuskor talabalari ishtirokida oʻtkazilib kelinayotgan  “Yosh notiqlar” ko‘rik-tanlovining ilk soni bo‘lib o‘tdi. Unda Filologiya, Tabiiy fanlar, Tarix hamda Pedagogika fakultetlaridan jami 9 nafar talabalar mahorat maydonida kuch sinashdilar.
Koʻrik-tanlovni UrDU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha prorektori  S.Davletov kirish soʻzi bilan ochib berib, barcha ishtirokchilarga omad tiladi.
Universitet talaba-yoshlarini ona tilimiz ya'ni o‘zbek tilida ravon va to‘g‘ri so‘zlash, notiqlik san’atini egallashga bo‘lgan havaslarini yana ham kuchaytirish, til madaniyat ko‘zgusi va ruhimizning qanoti ekanligini anglash, so'z san’atkorlari ijodini o‘rganish, targ‘ib qilish, ularning asarlaridagi notiqlik, nutq madaniyatiga oid bilimlarni egallash, davlat tilimizga bo‘lgan e’tibor va hurmatni yana-da kuchaytirish maqsadida o`tkazilgan ushbu ko‘rik-tanlovda  universitetning bir guruh shijoatli, iqtidorli talaba-yoshlari oʻz mahoratlarini namoyish qildilar.
Birinchi shartda har bir ishtirokchi o‘zi haqidagi barcha ma’lumotlarni she’riy yoki nasriy yo‘l orqali bayon qilish bilan birga, raqamlar ostiga yashiringan savollarga qisqa va aniq javob bergan boʻlsalar, ikkinchi shartda nutqiy mahoratni yana-da oshiruvchi va fikrlashga undovchi erkin mavzularda notiqlik mahoratini ko‘rsatib berdilar.
1- o'rin: Saʼdullayeva Sevara - Filologiya fakulteti O'zbek tili ta'lim yo'nalishi 206-guruh talabasi
1- o'rin: Yusupova Mohira - Pedagogika fakulteti Boshlang'ich ta'lim yo'nalishi 193-guruh talabasi
2-o'rin: Matkarimova Saida - Pedagogika fakulteti Boshlang'ich ta'lim yo'nalishi 209-guruh talabasi
3-o'rin: Mohichehra Rustamova -  Filologiya fakulteti O'zbek tili ta'lim yo'nalishi 203-guruh talabasi
Ushbu oʻrinlar sohiblarini hamda  tanlovda faol qatnashgan talabalar  Filologiya fakulteti dekani, f.f.d D.G'ayipov  tomonidan diplom va esdalik sovgʻalari bilan taqdirlandilar.

On February 21, 2022, the Faculty of Philology hosted the first issue of the competition "Young Speakers", which is held with the participation of active and enterprising students who are able to form the culture of public speaking. A total of 9 students from the faculties of Philology, Natural Sciences, History and Pedagogy competed in the master class.
S.Davletov, Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Affairs of UrSU, opened the competition with an introductory speech and wished good luck to all participants.
To teach university students to speak fluently and correctly in their native language, Uzbek, to further strengthen their desire to master the art of public speaking, to understand that language is a mirror of culture and a wing of our soul. In order to study and promote the work of artists, oratory in their works, the acquisition of knowledge about the culture of speech, to further strengthen the attention and respect for the state language, one of the university's The group of courageous and talented students demonstrated their skills.
In the first condition, each participant describes all the information about himself in a poetic or prose way, and gives short and clear answers to the questions hidden under the numbers, while in the second condition he is free to improve his speaking skills and encourage thinking. demonstrated public speaking skills on topics.
Each condition was evaluated by a panel of judges. According to the results:
1st place: Sadullayeva Sevara - Student of the 206th group of the Uzbek language department of the Faculty of Philology
1st place: Yusupova Mohira - a student of the 193rd group of the Faculty of Pedagogy
2nd place: Matkarimova Saida - Student of the 209th group of the Faculty of Pedagogy, Primary Education
3rd place: Mohichehra Rustamova - Student of the 203rd group of the Uzbek language department of the Faculty of Philology
The winners of these places and students who actively participated in the competition were awarded diplomas and souvenirs by the Dean of the Faculty of Philology, Ph.D. D. Gayipov.