Hamkorlik aloqalarini mustahkamlash yoʻlida
Urganch davlat universiteti hamda Belorus davlat oziq-ovqat universiteti oʻrtasidagi shartnomaga asosan, hozirda UrDU Kimyoviy texnologiyalar fakultetining 6 nafar talabasi Belorus davlat oziq-ovqat universitetida 1+1 qoʻshma taʼlim dasturi asosida “Oziq-ovqat texnologiyasi” mutaxassisligi boʻyicha magistraturada tahsil olishmoqda.
2022-yil 9-aprel kuni UrDU Kimyoviy texnologiyalar fakulteti professori  M.Jumaniyazov Belorus davlat oziq-ovqat universiteti boʻldi. Tashrif doirasida magistraturada taʼlim olayotgan talabalarni oʻqishi va yashash sharoitlari bilan tanishdi. Talabalar bilan mavjud ehtiyojlarini muhokama qildi.
Shuningdek, ikki universitet o‘rtasida hamkorlikni yanada mustahkamlash,  professor-o‘qituvchilar almashinuvi, qo‘shma taʼlim dasturlarni koʻpaytirish boʻyicha Belorus universiteti maʼmuriyati bilan muzokaralar olib bordi.

Согласно договору между Ургенчским государственным университетом и Белорусским государственным университетом пищевых и химических технологий в настоящее время 6 студентов Химико-технологического факультета УрГУ обучаются в магистратуре по специальности «Технология пищевых продуктов» в Белорусском государственном университете пищевых и химических технологий на основе совместной программы 1+1.
9 апреля 2022 г. профессор Химико-технологического факультета УрГУ М.Жуманиязов посетил Белорусский государственный университет пищевых и химических технологий. В ходе визита он ознакомился с условиями учебы и проживания магистрантов. Обсудили текущие потребности со студентами.
Также он провел переговоры с администрацией Белорусского университета о дальнейшем укреплении сотрудничества между двумя вузами, обмене профессорско-преподавательским составом, расширении совместных образовательных программ.