HAMKORLIK ALOQALARINI MUSTAHKAMLASH YOʻLIDA
Urganch davlat universiteti hamda Belorus davlat oziq-ovqat universiteti oʻrtasidagi shartnomaga asosan, hozirda UrDU Kimyoviy texnologiyalar fakultetining 6 nafar talabasi Belorus davlat oziq-ovqat universitetida 1+1 qoʻshma taʼlim dasturi asosida “Oziq-ovqat texnologiyasi” mutaxassisligi boʻyicha magistraturada tahsil olishmoqda.
2022-yil 9-aprel kuni UrDU Kimyoviy texnologiyalar fakulteti professori  M.Jumaniyazov Belorus davlat oziq-ovqat universiteti boʻldi. Tashrif doirasida magistraturada taʼlim olayotgan talabalarni oʻqishi va yashash sharoitlari bilan tanishdi. Talabalar bilan mavjud ehtiyojlarini muhokama qildi.
Shuningdek, ikki universitet o‘rtasida hamkorlikni yanada mustahkamlash,  professor-o‘qituvchilar almashinuvi, qo‘shma taʼlim dasturlarni koʻpaytirish boʻyicha Belorus universiteti maʼmuriyati bilan muzokaralar olib bordi.

Согласно договору между Ургенчским государственным университетом и Белорусским государственным университетом питания, 6 студентов химико-технологического факультета УрГУ в настоящее время обучаются в магистратуре по специальности «Технология пищевых продуктов» в Белорусском государственном университете питания на базе 1+ 1 совместная программа.
9 апреля 2022 года профессор химико-технологического факультета УрГУ М.Жуманиязов стал Белорусским государственным пищевым университетом. В ходе визита он ознакомился с условиями учебы и проживания магистрантов. Обсудили текущие потребности со студентами.
Также он провел переговоры с администрацией Белорусского университета о дальнейшем укреплении сотрудничества двух вузов, обмене профессорско-преподавательским составом, расширении совместных образовательных программ.