Germaniya xalqaro hamkorlik tashkiloti hamda Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi hamkorligida Oʻzbekistondagi innovatsion markazlarning faoliyatini rivojlantirish maqsadida oʻzaro konsepsiyasini ishlab chiqishni rejalashtirmoqda.
Shu munosabat bilan, bugun, 2022-yilning 26-aprel sanasida Germaniyaning Vaynberg texnoparki ekspertlari Xorazm viloyatiga tashrifi doirasida Urganch davlat universitetida boʻldilar.
Mehmonlarni universitet rahbariyati mamnuniyat ila kutib oldilar. Delegartsiya aʼzolari bilan rasmiy uchrashuvda UrDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Z.Ibragimov, universitet qoshida tashkil etilgan "Xorazm" texnoparki direktori Z.Boboyev hamda mazkur texnopark vakillari, Bioinjeneriya va oziq-ovqat xavfsizligi hamda Texnika fakultetlarining dekanlari boshchiligidagi fakultet olimlari ishtirok etdilar.
Dastlab prorektor Z.Ibragimov Urganch davlat universitetining hozirgi kunda hamkorligi yoʻlga qoʻyilgan Germaniya universitetlari, jumladan, Bonn universiteti, Berlin texnika universiteti, Vaynshtefan-Triyezdorf amaliy fanlar universiteti, Martin Lyuter universiteti, Munster universiteti kabi qator oliy taʼlim muassasalari bilan Erasmus+ va qoʻshma taʼlim dasturlari asosidagi aloqalari haqida, shuningdek, Germaniya xalqaro hamkorlik tashkiloti bilan munosabatlari haqida maʼlumotlar berdi.
Shundan soʻng, mutaxassislar Germaniyada insonlar oʻz bizneslarini shakllantirishi hamda start-up loyihalari yaxshi yoʻlga qoʻyilganini eʼtirof etib, Oʻzbekiston innovatsion markazlari mutaxassislarining malakasini oshirishda, ularning ishlanmalari va tajribalarni amaliyotga tadbiq etishda, ilmiy ishlanmalarni ishlab chiqarishga yoʻnaltirishda Germaniya tajribasini oʻrgatish va ilmiy-innovatsion tadqiqotlarning muhimligini aholiga yetkazish maqsadida kelganliklarini bildirdilar.
Shuningdek, muzorakalar davomida texnopark direktori Z.Boboyev va Bioinjeneriya va oziq-ovqat xavfsizligi fakulteti dekani J.Roʻzimovlar universitet olimlarining bugungi kundagi ilmiy-innovatsion ishlari va bu borada mavjud imkoniyatlari, ishlab chiqarish va ilm-fan vakillari oʻrtasidagi integratsiyani va tajriba maydonini shakllantirishda olib borilayotgan ishlar haqida maʼlumot berdilar.

The German Organization for International Cooperation and the Ministry of Innovation Development of the Republic of Uzbekistan plan to develop a concept for the development of innovation centers in Uzbekistan.
In this regard, today, April 26, 2022, experts from the Weinberg Technopark in Germany visited Urgench State University as part of their visit to Khorezm region.
The guests were welcomed by the university administration. The official meeting with the delegation was attended by Z.Ubragimov, Vice-Rector for Research and Innovation of UrSU, Z.Boboyev, Director of Khorezm Technopark and representatives of the Technopark, scientists of the Faculty of Bioengineering and Food Safety and Technical Deans.
Initially, Vice-Rector Z.Ibragimov said that Urgench State University cooperates with a number of existing German universities, including the University of Bonn, the Technical University of Berlin, the Weinstein-Triezdorf University of Applied Sciences, Martin Luther University, the University of Munster, Erasmus + and joint programs. He also spoke about Germany's relations with the Organization for International Cooperation.
Afterwards, the experts acknowledged that people in Germany can form their own businesses and start-up projects are well-organized. stated that they had come to deliver.
Also during the discussions, the director of the Technopark Z.Boboyev and the Dean of the Faculty of Bioengineering and Food Safety J.Rozimov discussed the current scientific and innovative work of university scientists and the existing opportunities in this area, integration and experimentation between industry and science. reported on the work.