Germaniya xalqaro hamkorlik tashkiloti hamda Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi hamkorligida Oʻzbekistondagi innovatsion markazlarning faoliyatini rivojlantirish maqsadida oʻzaro konsepsiyasini ishlab chiqishni rejalashtirmoqda.
Shu munosabat bilan, bugun, 2022-yilning 26-aprel sanasida Germaniyaning Vaynberg texnoparki ekspertlari Xorazm viloyatiga tashrifi doirasida Urganch davlat universitetida boʻldilar.
Mehmonlarni universitet rahbariyati mamnuniyat ila kutib oldilar. Delegartsiya aʼzolari bilan rasmiy uchrashuvda UrDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Z.Ibragimov, universitet qoshida tashkil etilgan "Xorazm" texnoparki direktori Z.Boboyev hamda mazkur texnopark vakillari, Bioinjeneriya va oziq-ovqat xavfsizligi hamda Texnika fakultetlarining dekanlari boshchiligidagi fakultet olimlari ishtirok etdilar.
Dastlab prorektor Z.Ibragimov Urganch davlat universitetining hozirgi kunda hamkorligi yoʻlga qoʻyilgan Germaniya universitetlari, jumladan, Bonn universiteti, Berlin texnika universiteti, Vaynshtefan-Triyezdorf amaliy fanlar universiteti, Martin Lyuter universiteti, Munster universiteti kabi qator oliy taʼlim muassasalari bilan Erasmus+ va qoʻshma taʼlim dasturlari asosidagi aloqalari haqida, shuningdek, Germaniya xalqaro hamkorlik tashkiloti bilan munosabatlari haqida maʼlumotlar berdi.
Shundan soʻng, mutaxassislar Germaniyada insonlar oʻz bizneslarini shakllantirishi hamda start-up loyihalari yaxshi yoʻlga qoʻyilganini eʼtirof etib, Oʻzbekiston innovatsion markazlari mutaxassislarining malakasini oshirishda, ularning ishlanmalari va tajribalarni amaliyotga tadbiq etishda, ilmiy ishlanmalarni ishlab chiqarishga yoʻnaltirishda Germaniya tajribasini oʻrgatish va ilmiy-innovatsion tadqiqotlarning muhimligini aholiga yetkazish maqsadida kelganliklarini bildirdilar.
Shuningdek, muzorakalar davomida texnopark direktori Z.Boboyev va Bioinjeneriya va oziq-ovqat xavfsizligi fakulteti dekani J.Roʻzimovlar universitet olimlarining bugungi kundagi ilmiy-innovatsion ishlari va bu borada mavjud imkoniyatlari, ishlab chiqarish va ilm-fan vakillari oʻrtasidagi integratsiyani va tajriba maydonini shakllantirishda olib borilayotgan ishlar haqida maʼlumot berdilar.

Немецкая организация международного сотрудничества и Министерство инновационного развития Республики Узбекистан планируют разработать концепцию развития инновационных центров в Узбекистане.
В связи с этим сегодня, 26 апреля 2022 года, специалисты Технопарка Weinberg в Германии посетили Ургенчский государственный университет в рамках визита в Хорезмскую область.
Гостей приветствовало руководство университета. В официальной встрече с делегацией приняли участие проректор по научной работе и инновациям УрГУ З.Убрагимов, директор Хорезмского технопарка З.Бобоев и представители технопарка, ученые факультета биоинженерии и безопасности пищевых продуктов и технические деканы.
Первоначально проректор З.Ибрагимов сообщил, что Ургенчский государственный университет сотрудничает с рядом действующих немецких университетов, в том числе с Боннским университетом, Берлинским техническим университетом, Университетом прикладных наук Вайнштейна-Триздорфа, Университетом Мартина Лютера, Университетом им. Munster, Erasmus+ и совместные программы.Он также рассказал об отношениях Германии с Организацией международного сотрудничества.
Впоследствии эксперты признали, что люди в Германии могут создать свой собственный бизнес, а стартап-проекты хорошо организованы, и заявили, что пришли, чтобы добиться результата.
Также в ходе дискуссий директор Технопарка З.Бобоев и декан факультета биоинженерии и пищевой безопасности Ж.Розимов обсудили текущую научную и инновационную работу ученых университета и существующие возможности в этой области, интеграцию и экспериментирование между промышленностью. и наук., сообщил о работе.