Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev Turkiyaning Sharqiy O‘rtayer dengizi universiteti, Arkin ijodiy san’at va dizayn univeristeti hamda Istanbul Aydin universiteti rahbariyati bilan ikki tomonlama hamkorlik aloqalarini o‘rnatish masalalarini muhokama qilish, shuningdek, 9-10-iyun kunlari Turkiyaning Izmir shahrida boʻlib oʻtadigan Turkiya va Oʻzbekiston texnik oliy taʼlim muassasalari forumida ishtirok etishi maqsadida Xalqaro hamkorlik boʻyicha prorektor G‘ayrat Oʻrazboyev hamrohligida Turkiya Respublikasiga joʻnab ketdi.
Xizmat safarining ilk kunida Sharqiy O‘rtayer dengizi universitetida boʻlib, mazkur universitet prorektori prof. Dr. Deniz Ishioglu bilan uchrashdilar. Uchrashuvda ikki universitet oʻrtasidagi hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirish, xususan, talabalar almashinuvini yoʻlga qoʻyish, ilmiy sohadagi hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Bugun, 7-iyun kuni mazkur universitetning rektori bilan uchrashish hamda universitet bilan yaqindan tanishish rejalashtirilgan.

Rector of Urgench State University Bahrom Abdullayev will discuss issues of bilateral cooperation with the leadership of the Eastern Mediterranean University, Arkin University of Creative Arts and Design and Istanbul Aydin University. Heleft for the Republic of Turkey, accompanied by Vice-Rector for International Cooperation Gayrat Urazbaev, to attend the Forum of Turkish and Uzbek Technical Higher Education Institutions to be held in Izmir, Turkey on June 9-10.
On the first day of his business trip, he visited the Eastern Mediterranean University and met with prof. Deniz Ishioglu vice-rector of this university. The issues of further development of cooperation between the two universities, in particular, the establishment of student exchanges, the expansion of cooperation in the field of science were discussed at the meeting.
Today, June 7, it is planned to meet with the rector of the university and get acquainted with the university.