2020-yilning 8-iyun kuni, Sloveniyaning Primorska universiteti bilan hamkorlikdagi “Agglyutinativ tillar tabiiy tillar jarayonini qayta ishlash muammosi sifatida” (ALTNLP) mavzusidagi onlayn xalqaro konferensiyasi bo’lib o’tdi.
ALTNLP - bu tabiiy tillarni qayta ishlash va “machine learning” bo'yicha ko'p tarmoqli konferensiya bo'lib, "Hisoblashni optimallashtirish" asl ko’pqirrali tadqiqot natijalarini taqdim etish uchun xalqaro onlayn forumni, shuningdek, innovatsion va amaliy ishlanmalarni almashish va tarqatish platformasini taqdim etadi. Qabul qilingan ishlar xalqaro tan olingan bazada indekslanishi ko’zda tutilgan.
Konferensiyaning ochilish marosimida Urganch davlat universiteti Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Zafar Ibragimov so‘zga chiqdi va ishtirokchilarga omad tiladi. “Axborot texnologiyalari” kaferasi mudiri Xabibulla Madatov, dotsent Mattiyev Jamol, Quryazov Elmurodlar tashkiliy qo'mita a’zosi, moderatorlar sifatida ishtirok etishdi. Shuningdek, kafedra o'qituvchilari, doktorantlar, magistrlar o’zlarining ilmiy ishlari bilan qatnashishdi.

On June 8, 2020, an online international conference on “Agglutinative Language Technologies as a challenge of Natural Language Processing” (ALTNLP) was held in collaboration with the University of Primorska, Slovenia.
ALTNLP is a multidisciplinary conference in natural language processing and machine learning along with, Computational Optimization which provides an international online forum for the presentation of original multidisciplinary research results as well as a platform for the exchange and dissemination of innovative and practical development. The accepted works will be indexed in the internationally recognized database.
Vice-rector for Research and Innovation of the Urgench State University-Zafar Ibragimov was invited As Opening Ceremony Speaker. Head of the Information Technology Department- Khabibulla Madatov, the docent of the department -Jamol Mattiyev, the teacher of the department -Elmurad Kuryazov took part as Organizing Committee and moderators of the conference. As well as in this conference teachers of the department, doctoral students, master students participated with their research works.