2020-yilning 8-iyun kuni, Sloveniyaning Primorska universiteti bilan hamkorlikdagi “Agglyutinativ tillar tabiiy tillar jarayonini qayta ishlash muammosi sifatida” (ALTNLP) mavzusidagi onlayn xalqaro konferensiyasi bo’lib o’tdi.
ALTNLP - bu tabiiy tillarni qayta ishlash va “machine learning” bo'yicha ko'p tarmoqli konferensiya bo'lib, "Hisoblashni optimallashtirish" asl ko’pqirrali tadqiqot natijalarini taqdim etish uchun xalqaro onlayn forumni, shuningdek, innovatsion va amaliy ishlanmalarni almashish va tarqatish platformasini taqdim etadi. Qabul qilingan ishlar xalqaro tan olingan bazada indekslanishi ko’zda tutilgan.
Konferensiyaning ochilish marosimida Urganch davlat universiteti Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Zafar Ibragimov so‘zga chiqdi va ishtirokchilarga omad tiladi. “Axborot texnologiyalari” kaferasi mudiri Xabibulla Madatov, dotsent Mattiyev Jamol, Quryazov Elmurodlar tashkiliy qo'mita a’zosi, moderatorlar sifatida ishtirok etishdi. Shuningdek, kafedra o'qituvchilari, doktorantlar, magistrlar o’zlarining ilmiy ishlari bilan qatnashishdi.

8 июня 2020 года в сотрудничестве с Приморским университетом Словении состоялась международная онлайн-конференция «Агглютинативные языковые технологии как проблемы обработки естественного языка» (ALTNLP).
ALTNLP — это мултидисциплинарная конференция по обработке естественного языка и машинному обучению, представляющая собой международный онлайн-форум для представления оригинальных мултидисциплинарных результатов исследований наряду с оптимизацией вычислений, а также платформу для обмена и распространения инновационных и практических разработок. Принятые работы будут проиндексированы в международной признанной базе данных.
В качестве спикера церемонии открытия был приглашен проректор по научной работе и инновациям Ургенчского государственного университета Зафар Ибрагимов. В качестве оргкомитета и модераторов конференции приняли участие заведующий кафедрой информационных технологий Хабибулла Мадатов, доцент кафедры Жамол Маттиев, преподаватель кафедры Эльмурад Курязов. Так же в данной конференции со своими научно-исследовательскими работами приняли участие преподаватели кафедры, докторанты, магистранты.