Bugun, 10-iyun sanasida yozgi maktabning soʻnggi oʻquv mashgʻulotlari boʻlib oʻtdi. Unda Urganch davlat universiteti Fizika-matematika fakulteti oʻqituvchilari va talabalari, Oʻzbekistondan yigʻilgan talabalar xorijlik professorlarning maʼruzalarini tingladilar. Bugungi seminarlar Raqamlar geometriyasi, Diophant yaqinlashuv mavzularida boʻldi. Maʼruzalar yakunida talabalar AQSH, Italiya, Rossiyalik olimlarga maʼruzalari uchun minnatdorchilik bildirdilar.
Kunning ikkinchi yarmida yoshgi maktabning barcha qatnashuvchilariga dars mashgʻulotlari muvaffaqiyatli yakunlanganligi uchun UrDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Z.Ibragimov tomonidan sertifikatlar topshirildi.
Ertaga, 11-iyun kuni Xiva shahrining Ichan qalʼa majmuasi hamda Qoraqalpogʻiston hududida joylashgan qadimiy qalʼalarga sayohat qilish rejalashtirilgan.

Сегодня, 10 июня, состоялась последняя тренировка летней школы. Преподаватели и студенты физико-математического факультета Ургенчского государственного университета, а также студенты из Узбекистана прослушали лекции зарубежных профессоров. Сегодняшние занятия были посвящены геометрии чисел, диофантову аппроксимации. В конце лекций студенты поблагодарили ученых из США, Италии и России за их лекции.
Во второй половине дня всем участникам юношеской школы были вручены сертификаты проректора по научной работе и инновациям УрГУ З.Ибрагимова за успешное завершение занятий.
Завтра, 11 июня, планируется поездка в комплекс Ичан-Кала в Хиве и древние крепости Каракалпакстана.