21-oktabr —O'zbek tiliga Davlat tili maqomi berilgan kun munosabati bilan bugun UrDU Madaniyat saroyida "Davlat tili taraqqiyoti: muammo va yechimlar" mavzusidagi ilmiy-amaliy konferensiya bo'lib o'tdi.
Anjumanda Xorazm viloyati Yozuvchilar uyushmasi a'zolari, universitet professor-o'qituvchilari hamda talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Konferensiya ishi Filologiya fakulteti dekani D.G'ayipov moderatorligida o'tkazildi.
Anjumanni UrDU rektori f-m.f.d. B.Abdullayev ochib berib, tilimizning millat tarixi va bugunidagi o'rni, ahamiyati haqida o'z fikr-mulohazalarini bildirdi.
Konferensiya davomida O'zbek tilshunosligi kafedrasi mudiri, f.f.n., dots. A.Primovning "Zafarnoma"da til masalalari", f.f.d., dots. A.O'rozboyevning "Noyob manbalar tadqiqi ona tilimiz rivoji uchun muhim hissa sifatida", f.f.d., dots. D.Yo'ldoshevning "Til taraqqiyotida nom va jamiyat masalalari", f.f.n., dots. S.Ro'zimboyevning "Til va madaniyatning bog'liq jihatlari xususida" mavzusidagi ma'ruzalari tinglandi.
Shundan so'ng, Yozuvchilar uyushmasi Xorazm viloyat bo'limi rahbari Gavhar Ibodullayeva, uyushma a'zolari Boltavoy Bekmetov, O'ktam Davletov, shoira Bibi Maryamlar o'zlarining betakror shevamiz namunalari ishtirok etgan ijod namunalaridan parchalar keltirdilar.
Konferensiya yakunida 2021/2022-o'quv yilida o'tkazilgan "Yosh notiqlar" bellashuvining final bosqichida 1-o'rinni olgan N.Saparmatova hamda "Navoiyxon talaba" ko'rik-tanlovining final bosqich g'olibi 196-guruh talabasi M.Bozorboyevalarga universitet rahbariyati tomonidan planshet taqdim qilindi. Shunindek, davlat tilining 33 yilligi munosabati bilan universitet miqyosida o'tkazilgan turli xil tanlovlarda o'z insholari, audio she'rlari va videoroliklari bilan ishtirok etib, g'oliblikni qo'lga kiritgan talabalar ham diplom va esdalik sovg'alar bilan taqdirlandilar.

21 октября – в связи с днем присвоения узбекскому языку статуса государственного сегодня во Дворце культуры УрДУ состоялась научно-практическая конференция на тему «Развитие государственного языка: проблемы и решения». .
В конференции приняли участие члены Союза писателей Хорезмской области, профессорско-преподавательский состав вуза, студенты.
Конференцию модерировал декан филологического факультета Д. Гаипов.
Конференция была организована ректором УрДУ, ф.м.ф.д. Б.Абдуллаев разоткровенничался и высказал свое мнение об истории народа, его месте и значении сегодня.
В ходе конференции заведующая кафедрой узбекского языкознания, к.ф.н., доц. «Вопросы языка в Зафарноме» Примова А.А., к.э.н., доц., к.ф.н., доцента С. Розимбоева «О смежных аспектах языка и культуры» были прослушаны лекции.
После этого глава Хорезмского областного отделения Союза писателей Гавхар Ибодуллаева, члены объединения Болтавой Бекметов, Октам Давлетов, поэтесса Биби Марьямлар представили отрывки из своих произведений, в которых приняли участие образцы их неповторимого диалекта.
В завершение конференции Сапарматова Н., занявшая первое место в финальном этапе конкурса «Молодые спикеры», проводимого в 2021/2022 учебном году, и студентка 196 группы М., победительница конкурса финальный этап конкурса «Навоийхан студент» Бозорбоевым вручили планшет от руководства вуза. Также дипломами и памятными подарками были награждены студенты, участвовавшие в различных общеуниверситетских конкурсах по случаю 33-летия государственного языка со своими сочинениями, аудиостихами и видеоклипами и занявшие призовые места.