“Очиқ эшиклар куни” доирасида ўтказилган тадбир
2022 йил 21 октябр куни Шовот тумани 33-ИДУМ (кимё-биологияга ихтисослашган мактаб) ўқувчилари синф раҳбари М.Шарипова ва мактаб психологи Н.Аллаевалар раҳбарлигида Урганч давлат университетига ташриф буюришди. Дастлаб ўқувчилар университетнинг умумий жойлашуви, раҳбарият ҳамда факультетлар билан танишишди.
Кейинги манзил Табиий фанлар факультети бўлиб, бу ерда “Экология ва ҳаёт фаолияти хавфсизлиги” кафедраси доценти А.Машарипов раҳбарлигида ўқувчиларни факультет бўйлаб таништириб борди. Ташриф давомида ўқувчилар факультет фаолияти, ўқув аудиториялари ва лаборатория хоналари билан таништирилди ҳамда ўқув жараёнлари (маъруза, амалий ва лаборатория) билан танишиш билан бирга, дарс машғулотларида, айниқса лаборатория ишларида ҳам бевосита иштирок этишди. Бунда улар кимё лабораторияларидаги фенолларни ажратиб олиш борасидаги кимёвий реакцияларнинг ўтказилиши, биология лабораторияларидаги ҳайвонлар устидаги тажрибалар, тупроқ микроорганизмларини аниқлаш жараёнлари ўқувчиларда катта қизиқиш уйғотди.

21 октября 2022 года учащиеся 33-й ИДУМ (школа химико-биологического профиля) Шавотского района посетили Ургенчский государственный университет под руководством классного руководителя М. Шариповой и школьного психолога Н. Аллаевалар. Сначала студенты ознакомились с общим расположением вуза, управлением и факультетами.
Следующим пунктом назначения стал факультет естественных наук, где под руководством доцента кафедры «Экологии и безопасности жизнедеятельности» А. Машарипова он знакомил студентов с факультетом. В ходе визита студенты были ознакомлены с деятельностью факультета, учебных аудиторий и лабораторных кабинетов, а знакомясь с учебными процессами (лекционными, практическими и лабораторными), принимали непосредственное участие в занятиях, особенно в лабораторных работах. При этом их интересовало проведение химических реакций в химических лабораториях по извлечению фенолов, опыты над животными в биологических лабораториях, процессы идентификации почвенных микроорганизмов.