Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayevning navbatdagi uchrashuvi Xorijiy filologiya fakulteti jamoasi bilan bo'lib o'tdi. Uchrashuvda oʻtgan 2022-yil fakultet misolida sarhisob qilinib, kelgusi yil uchun rejalar belgilab olindi. Xususan, fakultet ilmiy salohiyati, eski yilda qilingan himoyalar soni tahlil qilindi, kafedra aʼzolari tomonidan nashr etilgan ilmiy ishlar muhokama etilib, ilmiy salohiyatni oshirish masalasi kun tartibiga qo'yildi. Fakultet uchun tayanch doktorantura qabuli kvotasining oshirilganligi va ushbu yo'nalishda yana ham imkoniyatlar yaratilishi aytib o'tildi. Shuningdek, fakultetning 80% professor-o'qituvchilari xalqaro va milliy C1 certifikatiga ega ekanliklari, joriy yilning 1-choragida mazkur ko'rsatkichni 100% ga chiqarish lozimligi alohida ta'kidlandi.
Shuningdek, Prezidentimizning Oliy Majlisga va Oʻzbekiston xalqiga yoʻllagan Murojaatnomasiga to'xtalib, taʼlimni yanada sifatli tashkil qilish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Maʼlumot oʼrnida: Hozirda Xorijiy filologiya fakultetida mavjud 4 ta kafedrada asosiy shtatda 150 nafar professor-o'qituvchilar faoliyat yuritishadi. Ilmiy salohiyat - 10 % ni tashkil qiladi. So'nggi 2 yilda 9 nafar falsafa doktori ilmiy darajasini uchun himoyalar qilindi.

Состоялась очередная встреча ректора Ургенчского государственного университета Б.Абдуллаева с коллективом факультета Иностранной филологии. На встрече были подведены итоги прошедшего 2022 года на примере факультета, определены планы на следующий год. В частности, был проанализирован научный потенциал факультета, количество защит, сделанных в предыдущем году, обсуждены научные работы, опубликованные сотрудниками кафедры, на повестку дня поставлен вопрос повышения научного потенциала. Было отмечено, что базовая квота приема докторантов на факультет увеличена и в этом направлении будет создано больше возможностей. Также было подчеркнуто, что 80% профессорско-преподавательского состава факультета имеют международные и национальные сертификаты С1, и этот показатель должен быть доведен до 100% в 1 квартале текущего года.
Также, со ссылкой на Послание Президента Олий Мажлису и народу Узбекистана, даны задачи по более качественной организации образования.
Справка: В настоящее время в основном составе факультета иностранной филологии на 4 кафедрах работают 150 профессоров и преподавателей. Научный потенциал составляет 10%. За последние 2 года 9 человек защитили степень доктора философии.