Talaba-yoshlarni teatr san'atiga muhabbat ruhida tarbiyalash va ma'naviy kamolotga yo'naltirish hamda iqtidorli yoshlarga o'z imkoniyatlarini, iqtidorlarini keng namoyon etish maqsadida har yili doimiy ravishda "Talabalar teatr studiyalari" tanlovi o'tkazilib kelinadi.
Bugun Urganch davlat universitetida ushbu tanlovning universiteti bosqichi bo'lib o'tdi. Unda barcha fakultetlarning jamoalari ishtirok etdilar. Tanlovni UrDU birinchi prorektori S.Davletov ochib berib, jamoalarga omad tiladi. Tanlov nizomiga muvofiq hakamlar tomonidan barcha qoidalar tushuntirilgach, jamoalar oʻz sanha asarlarni bor mahoratlari ila tomoshabinlarga taqdim qildilar.
Hakamlar hayʼati xulosasi bilan quyidagi nominatsiyalar boʼyicha talabalar va jamoalar taqdirlandi:
“Eng yaxshi erkak roli uchun” Texnika fakulteti talabasi Kamronbek Matchanov;
“Eng yaxshi ayol roli uchun” Tabiiy fanlar fakulteti talabasi Zilola Jumaboyeva;
“Dolzarb mavzuning sahnaviy talqini” nominatsiyasi boʻyicha Kimyoviy texnologiyalar fakulteti jamoasi;
“Eng yaxshi spektakl” nominatsiyasi boʻyicha Tabiiy fanlar fakulteti jamoasi munosib deb topildi va tanlovning keyingi bosqichiga yoʼllanmani qoʼlga kiritdi.

Конкурс «Студенческие театральные студии» проводится ежегодно с целью воспитания студентов в духе любви к театральному искусству и наставления их к духовной зрелости, а также раскрытия талантливой молодежи ее потенциала и талантов.
Сегодня в Ургенчском государственном университете прошел университетский этап этого конкурса. В нем приняли участие команды всех факультетов. Конкурс открыл первый проректор УрГУ С. Давлетов и пожелал командам удачи. После того, как все правила были разъяснены судьями в соответствии с регламентом конкурса, команды представили зрителям свои пародии со всем своим мастерством.
По заключению жюри, студенты и команды были награждены в следующих номинациях:
«За лучшую мужскую роль» Камронбек Матчанов, студент Технического факультета;
«За лучшую женскую роль» Зилола Джумабоева, студентка факультета Естественных наук;
Команда Химико-технологического факультета в номинации «Сценическая интерпретация сложной темы»;
Команда факультета Естественных наук была признана достойной в номинации «Лучший спектакль» и выиграла путевку в следующий тур конкурса.