Talaba-yoshlarni teatr san'atiga muhabbat ruhida tarbiyalash va ma'naviy kamolotga yo'naltirish hamda iqtidorli yoshlarga o'z imkoniyatlarini, iqtidorlarini keng namoyon etish maqsadida har yili doimiy ravishda "Talabalar teatr studiyalari" tanlovi o'tkazilib kelinadi.
Bugun Urganch davlat universitetida ushbu tanlovning universiteti bosqichi bo'lib o'tdi. Unda barcha fakultetlarning jamoalari ishtirok etdilar. Tanlovni UrDU birinchi prorektori S.Davletov ochib berib, jamoalarga omad tiladi. Tanlov nizomiga muvofiq hakamlar tomonidan barcha qoidalar tushuntirilgach, jamoalar oʻz sanha asarlarni bor mahoratlari ila tomoshabinlarga taqdim qildilar.
Hakamlar hayʼati xulosasi bilan quyidagi nominatsiyalar boʼyicha talabalar va jamoalar taqdirlandi:
“Eng yaxshi erkak roli uchun” Texnika fakulteti talabasi Kamronbek Matchanov;
“Eng yaxshi ayol roli uchun” Tabiiy fanlar fakulteti talabasi Zilola Jumaboyeva;
“Dolzarb mavzuning sahnaviy talqini” nominatsiyasi boʻyicha Kimyoviy texnologiyalar fakulteti jamoasi;
“Eng yaxshi spektakl” nominatsiyasi boʻyicha Tabiiy fanlar fakulteti jamoasi munosib deb topildi va tanlovning keyingi bosqichiga yoʼllanmani qoʼlga kiritdi.

The university round of the republican contest
"Student Theater Studios" contest is held every year in order to educate students in the spirit of love for theater art and guide them to spiritual maturity, as well as to show talented young people their potential and talents.
Today, the university stage of this contest was held at Urganch State University. Teams of all faculties participated in it. The contest was opened by S. Davletov, the first vice-rector of UrSU, and wished the teams good luck. After all the rules were explained by the judges in accordance with the rules of the contest, the teams presented their skits to the audience with all their skills.
According to the conclusion of the jury, students and teams were awarded in the following categories:
"For the best male role" Kamronbek Matchanov, a student of the Technical Faculty;
"For the best female role" Zilola Jumaboyeva, a student of the Faculty of Natural Sciences;
The team of the Faculty of Chemical Technologies in the nomination "Stage interpretation of a complex topic";
The team of the Faculty of Natural Sciences was recognized as worthy in the category "Best performance" and won a ticket to the next round of the contest.