14-fevral kuni Urganch davlat universiteti Filologiya fakulteti tashabbusi bilan universitetning notiqlik madaniyatini o'zida shakllantira olgan, faol hamda tashabbuskor talabalari ishtirokida oʻtkazilib kelinayotgan “Yosh notiqlar” ko‘rik-tanlovining Final soni boʻlib oʻtdi.
Loyihaning final bosqichi buyuk davlat arbobi, shoh va shoir Zahiriddin Muhammad Bobur hamda taniqli adib, shoir Omon Matjon ijodiga bagʻishlandi.
Oʻzbek xalqining ikki buyuk adibi hayoti va ijodiga bagʻishlangan videolavhalar bilan boshlangan tanlovda Filologiya hamda Pedagogika fakultetlaridan 6 nafar talaba qizlar 2 shart mobaynida notiqlik mahorati va bilim salohiyatlarini sahnada namoyon etdilar.
Tadbirning badiiy qismi esa 197-guruh talabalari tomonidan tayyorlandi. Bobur gʻazallari asosida musiqiy chiqishlar, sahna koʻrinishlari, ifodali oʻqilgan sheʻrlar orqali talabalar adib ijodini ochib berishga muvaffaq boʻldilar.
Anʻanaga muvofiq, ushbu loyihaning final bosqichi gʻolibi universitet rektorining qimmatbaho sovgʻasi, yaʻni noutbuk sohibiga aylanadi. Hakamlar hayʻati xulosasiga koʻra, bu galgi noutbuk final bosqichining mutloq gʻolibi Filologiya fakulteti 202-guruh talabasi Farangiz Soburyozovaga nasib qildi. Filologiya fakulteti dekani D.Gʻayipov yutuqni oʻz egasi tanatanali topshirdi.
Shuningdek, faxrli oʻrin sohiblari hamda tanlovda faol qatnashgan talabalar diplom va esdalik sovgʻalari bilan taqdirlandilar.

On February 14, on the initiative of the Faculty of Philology of Urganch State University, the final edition of the "Young Speakers" competition was held with the participation of active and initiative students who have formed the public speaking culture of the university.
The final stage of the project was devoted to the works of the great statesman, king and poet Zahiriddin Muhammad Babur and the famous writer and poet Amon Matjon.
In the competition, which started with videos dedicated to the life and work of two great writers of the Uzbek people, 6 female students from the faculties of Philology and Pedagogy demonstrated their speaking skills and knowledge potential on stage during 2 conditions.
The artistic part of the event was prepared by the students of the 197th group. Students were able to reveal the literary creativity through musical performances, stage performances, and expressive poetry readings based on Babur's ghazals.
According to tradition, the winner of the final stage of this project will become the owner of a valuable gift from the rector of the university, i.e. a laptop. According to the jury's conclusion, the absolute winner of the final stage of the laptop went to Farangiz Soburiozova, a student of the 202nd group of the Faculty of Philology. The dean of the Faculty of Philology, D. Gayipov, personally handed over the award to its owner.
Also, the winners and students who actively participated in the competition were awarded with diplomas and souvenirs.