Мазкур илмий-оммабоп китоб Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 8 октябрдаги «Қатағон қурбонларининг меросини янада чуқур ўрганиш ва улар хотирасини абадийлаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги Ф-5598-сонли фармойишига асосан нашрга тайёрланди.
Китобда Хоразм вилояти Ҳазорасп туманидаги қатағон қурбонларининг ҳаёти ва фожиали тақдири ёритилган. Китобдаги маълумотлар карваклик қатағон қурбонлари авлодларининг хотираларига асосланган. Маълумотларни турли архив ҳужжатлари ва асарлар билан тўлдиришга ҳаракат қилдик.
Ушбу китобни яратишда Ўзбекистон Миллий архиви, Хоразм вилояти давлат архиви, Урганч давлат университети тузилмасидаги Қатағон қурбонлари хотираси музейи архиви, Карвак қишлоғи аҳлининг шахсий архивлари, оғзаки тарих материаллари ва бошқа ҳужжатлардан фойдаланилди.2022 йил 31 август куни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Шаҳидлар хотираси майдони ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Қатағон қурбонлари хотираси музейига кириб, кўргазма билан танишгач, ўз фикрларини баён этди: «Бу ерга ҳар гал келиб, эътибор беришимиз бежиз эмас. Мустақилликка эришиш осон бўлмаган. Истиқлолимизга 31 йил бўлгани билан, боболаримиз 100 йиллар олдин бунга ҳаракат қилган. 100 минг ватандошимиз қатағонга учраб, 13 минг нафари шафқатсиз отиб ташланган. Нима учун? Таҳлил бўлган. Улар энг катта қаҳрамонларимиз, миллатнинг хазинаси бўлган.  2-3 тадан тил билган. Ватанимизни озод қилиб, тараққиётга олиб чиқишини билишган. Бу ерда худди уларнинг овозлари эшитилгандек бўлади. Бутун дунёда бир парча қоғоз бўлсаям, қанча маблағ кетсаям, ўзбек миллатига мансуб ҳужжатларни топинглар деб топшириқ бергандим. Охирги йилларда яна қанча қатағон қурбонлари аниқланди. Адолат нуқтаи назаридан қаҳрамон боболаримизнинг номларини тиклаяпмиз. Ўтган бир йил ичида Ўзбекистон Олий суди томонидан 235 нафар ана шундай ватандошимиз оқланди. Жадид боболаримиз номида музейлар, мактаблар ташкил қиляпмиз. Тошкент марказида Абдулла Қодирий мактаби қуриб, ҳайкалини ўрнатдик. Нима учун? Одамлар ўтганда кўриши, «мен кимларнинг авлодиман» деб ўйлаши, асарларини билиши керак. Ёки Чўлпонни тиклаш қандай қийин бўлди? Бугун биз пастга тушинглар, халқнинг ичига боринглар деяпмиз, халқдан куч оляпмиз. Чўлпон ҳам шундай деган. Бундай хайрли ишларни тўхтатмаслик керак. Янги китоблар, фильмлар чиқариш зарур».
Давлатимиз раҳбари ҳали бу тарих охиригача ўрганилмагани, қатағон қурбонларини аниқлаш ва хотирасини тиклаш бўйича изланишларни давом эттириш кераклигини таъкидлади. Шу боис ҳам мазкур китобни юртимизда амалга оширилаётган савобли ишларнинг давоми дейишимиз мумкин.
Ушбу китобга материал йиғиш мақсадида Карвак қишлоғида уйма-уй юриб, сўраб-суриштириб мустабид совет тузумининг қатағон йилларида Сибирга сургун қилинганлар, отилганлар, қамалганлар, унумсиз ерларга кўчириб юборилганлар аниқланди. Қатағон қурбонларининг фарзандлари, яқин қариндошлари билан бирма-бир гаплашиб чиқилди.
Карвак қатағондан энг кўп азият чеккан қишлоқ сифатида тарихда қолади. Қатағон йилларида карвакликлар: «Эй Худо илмли инсонларга, мулла билан эшонга қирон келди-ку», ‒ деб бежиз айтишмаган. Қишлоқ аҳлининг кўпчилиги жисмонан йўқ қилинган. ГУЛАГ тизимидаги муассасалар маҳбуслари даҳшатли азобларга бардош беролмай майиб-мажруҳ бўлиб қолганлар. Қатағон қилинганларнинг оила аъзолари, фарзандлари хўрланган, азобланган, уйлари бузиб ташланган ёки кўчириб юборилган.
Қатағон бўлган қишилар ҳаёти ҳақида сўраб-суриштирар эканмиз, бир-биридан аянчли тақдирларга дуч келамиз. Жабрдийдалар чеккан жабру жафоларини эшитиб, кўзингга уйқу келмайди. Изланишлар шуни кўрсатадики, уларнинг деярли барчаси беайб бўлган.
Ўйлаймизки, у Сиз азиз ўқувчиларга маъқул бўлади ва китоб жавонингиздан ўрин олади.
Китоб Хоразм вилояти ҳокимлиги ҳомийлигида нашр қилинди. Ушбу эзгу ва савобли лойиҳани қўллаб-қувватлаган Хоразм вилояти ҳокимлигига миннатдорлик билдирамиз.   Машаққатли ва шарафли ушбу тарихни ёритишимизга яқиндан ёрдам берган ва қўллаб-қувватлаган инсонларни ушбу муборак Рамазон ойида хайр, савобларни зиёда этсин!

Данная научно-популярная книга подготовлена к печати на основании распоряжения Президента Республики Узбекистан от 8 октября 2020 года № Ф-5598 «О дальнейшем изучении наследия репрессированных и дополнительных мерах по увековечиванию их памяти». ".
В книге рассказывается о жизни и трагической судьбе репрессированных в Хазораспском районе Хорезмской области. Информация в книге основана на воспоминаниях поколений жертв карваковских репрессий. Мы постарались дополнить информацию различными архивными документами и работами.
Использованы Национальный архив Узбекистана, Государственный архив Хорезмской области, архивы Мемориального музея жертв репрессий в структуре Ургенчского государственного университета, личные архивы жителей села Карвак, материалы устной истории и другие документы. для создания этой книги.После входа в Мемориальный музей жертв репрессий при Кабинете Министров Республики Казахстан и ознакомления с выставкой он высказал свои мысли: «Не зря мы каждый раз приходим сюда и обращаем внимание. Добиться независимости было непросто. Хотя с момента нашей независимости прошел 31 год, наши деды пытались это сделать 100 лет назад. 100 тысяч наших соотечественников были репрессированы, 13 тысяч зверски расстреляны. Почему? Был анализ. Они были нашими величайшими героями, достоянием нации. Он знает 2-3 языка. Они знали, что это освободит нашу страну и приведет ее к развитию. Здесь как будто слышны их голоса. Будь у меня на свете бумажка, сколько бы денег я ни потратил, я дал тебе задание найти документы, принадлежащие узбекской нации. Сколько еще жертв репрессий выявлено за последние годы. С точки зрения справедливости мы восстанавливаем имена наших героических дедов. За последний год 235 таких соотечественников были оправданы Верховным судом Узбекистана. Мы создаем музеи и школы имени наших прадедов. Мы построили школу Абдуллы Кадири и установили ему памятник в центре Ташкента. Почему? Люди должны видеть свое прошлое, думать «чей я потомок» и знать их произведения. Или насколько сложно было восстановить Пастух? Сегодня мы говорим спуститься, войти в людей, мы получаем силу от людей. Так же сказал и пастух. Такие добрые дела нельзя останавливать. Необходимо издавать новые книги и фильмы». Глава нашего государства подчеркнул, что эта история до конца не изучена, и исследования по выявлению и восстановлению памяти жертв репрессий должны быть продолжены. Поэтому можно сказать, что эта книга является продолжением достойных работ, проводимых в нашей стране.
Для сбора материала для этой книги путем обхода домов в селе Карвак были выявлены те, кто был депортирован в Сибирь в годы репрессий авторитарной советской власти, расстрелян, заключен в тюрьму, выслан на бесплодные земли. По очереди беседовали с детьми и близкими родственниками репрессированных.
Карвак войдет в историю как село, наиболее пострадавшее от репрессий. В годы репрессий люди Карвака не зря говорили: «О Боже, пришел конец людям знания, мулле и эшану». Большинство жителей деревни были физически уничтожены. Узники учреждений системы ГУЛАГа были искалечены страшными пытками. Члены семей и дети репрессированных подвергались унижениям, пыткам, их дома были снесены или перемещены.
Расспрашивая о жизни гнетущих зим, мы встречаем друг друга с печальными судьбами. Слушание страданий жертв лишает сна. Исследования показывают, что почти все они были невиновны.
Думаем, вам, дорогие читатели, она понравится и найдет место на вашей книжной полке.
Книга издана под эгидой хокимията Хорезмской области. Выражаем благодарность правительству Хорезмской области за поддержку этого благородного и достойного проекта. В этот благословенный месяц Рамадан пусть умножат свои заслуги люди, которые тесно помогали и поддерживали нас в освещении этой почетной и трудолюбивой истории!