Мазкур илмий-оммабоп китоб Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 8 октябрдаги «Қатағон қурбонларининг меросини янада чуқур ўрганиш ва улар хотирасини абадийлаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги Ф-5598-сонли фармойишига асосан нашрга тайёрланди.
Китобда Хоразм вилояти Ҳазорасп туманидаги қатағон қурбонларининг ҳаёти ва фожиали тақдири ёритилган. Китобдаги маълумотлар карваклик қатағон қурбонлари авлодларининг хотираларига асосланган. Маълумотларни турли архив ҳужжатлари ва асарлар билан тўлдиришга ҳаракат қилдик.
Ушбу китобни яратишда Ўзбекистон Миллий архиви, Хоразм вилояти давлат архиви, Урганч давлат университети тузилмасидаги Қатағон қурбонлари хотираси музейи архиви, Карвак қишлоғи аҳлининг шахсий архивлари, оғзаки тарих материаллари ва бошқа ҳужжатлардан фойдаланилди.2022 йил 31 август куни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Шаҳидлар хотираси майдони ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Қатағон қурбонлари хотираси музейига кириб, кўргазма билан танишгач, ўз фикрларини баён этди: «Бу ерга ҳар гал келиб, эътибор беришимиз бежиз эмас. Мустақилликка эришиш осон бўлмаган. Истиқлолимизга 31 йил бўлгани билан, боболаримиз 100 йиллар олдин бунга ҳаракат қилган. 100 минг ватандошимиз қатағонга учраб, 13 минг нафари шафқатсиз отиб ташланган. Нима учун? Таҳлил бўлган. Улар энг катта қаҳрамонларимиз, миллатнинг хазинаси бўлган.  2-3 тадан тил билган. Ватанимизни озод қилиб, тараққиётга олиб чиқишини билишган. Бу ерда худди уларнинг овозлари эшитилгандек бўлади. Бутун дунёда бир парча қоғоз бўлсаям, қанча маблағ кетсаям, ўзбек миллатига мансуб ҳужжатларни топинглар деб топшириқ бергандим. Охирги йилларда яна қанча қатағон қурбонлари аниқланди. Адолат нуқтаи назаридан қаҳрамон боболаримизнинг номларини тиклаяпмиз. Ўтган бир йил ичида Ўзбекистон Олий суди томонидан 235 нафар ана шундай ватандошимиз оқланди. Жадид боболаримиз номида музейлар, мактаблар ташкил қиляпмиз. Тошкент марказида Абдулла Қодирий мактаби қуриб, ҳайкалини ўрнатдик. Нима учун? Одамлар ўтганда кўриши, «мен кимларнинг авлодиман» деб ўйлаши, асарларини билиши керак. Ёки Чўлпонни тиклаш қандай қийин бўлди? Бугун биз пастга тушинглар, халқнинг ичига боринглар деяпмиз, халқдан куч оляпмиз. Чўлпон ҳам шундай деган. Бундай хайрли ишларни тўхтатмаслик керак. Янги китоблар, фильмлар чиқариш зарур».
Давлатимиз раҳбари ҳали бу тарих охиригача ўрганилмагани, қатағон қурбонларини аниқлаш ва хотирасини тиклаш бўйича изланишларни давом эттириш кераклигини таъкидлади. Шу боис ҳам мазкур китобни юртимизда амалга оширилаётган савобли ишларнинг давоми дейишимиз мумкин.
Ушбу китобга материал йиғиш мақсадида Карвак қишлоғида уйма-уй юриб, сўраб-суриштириб мустабид совет тузумининг қатағон йилларида Сибирга сургун қилинганлар, отилганлар, қамалганлар, унумсиз ерларга кўчириб юборилганлар аниқланди. Қатағон қурбонларининг фарзандлари, яқин қариндошлари билан бирма-бир гаплашиб чиқилди.
Карвак қатағондан энг кўп азият чеккан қишлоқ сифатида тарихда қолади. Қатағон йилларида карвакликлар: «Эй Худо илмли инсонларга, мулла билан эшонга қирон келди-ку», ‒ деб бежиз айтишмаган. Қишлоқ аҳлининг кўпчилиги жисмонан йўқ қилинган. ГУЛАГ тизимидаги муассасалар маҳбуслари даҳшатли азобларга бардош беролмай майиб-мажруҳ бўлиб қолганлар. Қатағон қилинганларнинг оила аъзолари, фарзандлари хўрланган, азобланган, уйлари бузиб ташланган ёки кўчириб юборилган.
Қатағон бўлган қишилар ҳаёти ҳақида сўраб-суриштирар эканмиз, бир-биридан аянчли тақдирларга дуч келамиз. Жабрдийдалар чеккан жабру жафоларини эшитиб, кўзингга уйқу келмайди. Изланишлар шуни кўрсатадики, уларнинг деярли барчаси беайб бўлган.
Ўйлаймизки, у Сиз азиз ўқувчиларга маъқул бўлади ва китоб жавонингиздан ўрин олади.
Китоб Хоразм вилояти ҳокимлиги ҳомийлигида нашр қилинди. Ушбу эзгу ва савобли лойиҳани қўллаб-қувватлаган Хоразм вилояти ҳокимлигига миннатдорлик билдирамиз.   Машаққатли ва шарафли ушбу тарихни ёритишимизга яқиндан ёрдам берган ва қўллаб-қувватлаган инсонларни ушбу муборак Рамазон ойида хайр, савобларни зиёда этсин!

This scientific and popular book was prepared for publication on the basis of the order of the President of the Republic of Uzbekistan dated October 8, 2020 No. F-5598 "On further study of the legacy of repression victims and additional measures to perpetuate their memory".
The book describes the life and tragic fate of the victims of repression in Hazorasp district of Khorezm region. The information in the book is based on the memories of generations of victims of Karvak repression. We tried to supplement the information with various archival documents and works.
The National Archives of Uzbekistan, the State Archives of Khorezm Region, the archives of the Memorial Museum of Repression Victims in the structure of Urganch State University, the personal archives of the people of the village of Karvak, oral history materials and other documents were used to create this book. After entering the Repression Victims Memorial Museum under the Cabinet of Ministers of the Republic of Kazakhstan and getting acquainted with the exhibition, he expressed his thoughts: "It is not for nothing that we come here every time and pay attention. Achieving independence was not easy. Although it has been 31 years since our independence, our grandfathers tried to do this 100 years ago. 100,000 of our compatriots were repressed and 13,000 were brutally shot. Why? There was an analysis. They were our greatest heroes, the treasure of the nation. He knows 2-3 languages. They knew that it would liberate our country and bring it to development. It is as if their voices are heard here. If I had a piece of paper in the whole world, no matter how much money I spent, I gave you an assignment to find documents belonging to the Uzbek nation. How many more victims of repression have been identified in recent years. From the point of view of justice, we are restoring the names of our heroic grandfathers. Over the past year, 235 such compatriots were acquitted by the Supreme Court of Uzbekistan. We are establishing museums and schools in the name of our great-grandfathers. We built Abdulla Qadiri school and installed his statue in the center of Tashkent. Why? People should see their past, think "whose descendants am I" and know their works. Or how difficult it was to restore the Shepherd? Today we are saying to get down, go inside the people, we are getting strength from the people. The shepherd also said so. Such good deeds should not be stopped. It is necessary to release new books and films."
The head of our state emphasized that this history has not been studied to the end, and research on identifying and restoring the memory of the victims of repression should be continued. Therefore, we can say that this book is a continuation of the meritorious works being carried out in our country.
In order to collect material for this book, by going from house to house in the village of Karvak, those who were deported to Siberia during the years of repression of the authoritarian Soviet regime, shot, imprisoned, and deported to barren lands were identified. The children and close relatives of the victims of repression were spoken to one by one.
Karvak will go down in history as the village that suffered the most from the repression. During the years of repression, the people of Karvak did not say for nothing: "O God, the people of knowledge, the mullah and the eshan have come to an end." Most of the villagers were physically destroyed. Prisoners of institutions in the GULAG system were crippled by the terrible tortures. Family members and children of those who were repressed were humiliated, tortured, their houses were demolished or displaced.
As we inquire about the life of the oppressive winters, we meet each other with sad fates. Hearing the sufferings of the victims makes you sleepless. Research shows that almost all of them were innocent. We think you, dear readers, will like it and find a place on your bookshelf.
The book was published under the auspices of Khorezm region hokimity. We express our gratitude to Khorezm regional government for supporting this noble and meritorious project. In this blessed month of Ramadan, may the people who closely helped and supported us to cover this honorable and hard-working history, increase their merits!