Joriy yilning 5-7 aprel kunlari Xorazm viloyatida oliy taʼlim muassasalarining talaba-yoshlari oʻrtasida anʼanaviy tarzda oʻtkazilib kelinayotgan “Universiada” sport musobaqalarining Futbol sport turi boʻyicha final bosqichi oʻyinlari boʻlib oʻtdi.
Finalda musobaqaning mintaqaviy bosqichi gʻoliblari, yaʼni Sirdaryo, Surxondaryo, Namangan va Xorazm viloyatilarining jamoalari oʼzaro kuch sinashdilar.
Uch kun davomida Urganch shahridagi “Yoshlik” sport majmuasida qizgʻin va murosasiz kechgan musobaqalarning bugun yakuniy oʻyinlari va taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi.
Unga koʻra:
1-oʻrin: Xorazm viloyati jamoasi;
2-oʻrin: Namangan viloyati jamoasi;
3-oʻrin: Surxondaryo viloyati jamoasi.
Taqdirlash marosimi davlatimiz madhiyasi sadolari ostida start oldi. Shundan soʻng, gʻoliblar eʼlon qilindi. Xorazm viloyati hokimi oʻrinbosari S.Salayev, Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev hamda “Universiada” sport musobaqalarini oʻtkazish boʻyicha tashkiliy qoʻmita raisi oʻrinbosari E.Qodirovlar tabrik nutqini soʻzlab, jamoalarni qizgʻin tabrikladilar. Bundan keyingi faoliyatlarida yuksak parvozlar tiladilar.
Tabrik va qutlovlardan soʻng, jamoa aʻzolarga Oltin, Kumush va Bronza medallari taqib qoʻyildi, Diplom va qimmatbaho sovgʻalar topshirildi.
Shuningdek, "Universiada" sport musobaqalarining futbol boʻyicha Respublika final bosqichini yuksak saviyada tashkil qilish va oʻtkazish boʻyicha qoʻshgan hissalari uchun bir guruh mutasaddilarga Tashakkurnomalar topshirildi.

В Хорезмской области прошел национальный футбольный финал спортивных соревнований Универсиады
5-7 апреля текущего года в Хорезмской области прошли финалы спартакиады «Универсиада», которая традиционно проводится среди студентов высших учебных заведений.
В финале между собой соревновались победители областного этапа соревнований, то есть команды Сырдарьинской, Сурхандарьинской, Наманганской и Хорезмской областей.
Сегодня в спортивном комплексе «Ёшлик» в Ургенче в течение трех дней проходили финальные игры и церемония награждения напряженных и бескомпромиссных соревнований.
Согласно этому:
1 место: команда Хорезмской области;
2 место: команда Наманганской области;
3 место: команда Сурхандарьинской области.
Церемония награждения началась под звуки гимна нашей страны. После этого были объявлены победители. С поздравительной речью и тепло поздравили команды выступили заместитель хокима Хорезмской области С.Салаев, ректор Ургенчского государственного университета Б.Абдуллаев и заместитель председателя оргкомитета по проведению спортивных соревнований Универсиады Э.Кадыров. Желают высоких полетов в дальнейшей деятельности.
После поздравлений членам команды были вручены золотые, серебряные и бронзовые медали, вручены дипломы и ценные подарки.
Также была выражена благодарность группе должностных лиц за их вклад в организацию и проведение на высоком уровне Республиканского финала спортивных соревнований «Универсиада».