Sport – salomatlik garovi. Bu soʻz bejizga aytilmagan. Doimiy harakatlar, sport mashqlari inson organizmini turli kasalliklardan muhofaza qiladi.
Jamiyatda sog'lom turmush tarzini shakllantirish, kasalliklarning oldini olish, aholi keng qatlamlarini, ayniqsa keksalar va yoshlarni jismoniy tarbiya va sport bilan shug'ullanishga jalb etish, ommaviy sportning inson va oila hayotidagi muhim ahamiyatini targ'ib etish maqsadida Urganch davlat universitetida doimiy tarzda ommaviy sport tadbirlari oʻtkazilib kelinmoqda.
Shu jumladan, bugun 11-aprel kuni O'zbekiston Respublikasining yangilanayotgan Konstitutsiyasiga oʻtkazilayotgan referendum munosabati bilan "Konstitutsiya meniki, seniki, bizniki,  Konstitutsiya- o‘zimizniki!" shiori ostida "Sog'lom hayot uchun 5000 qadam" yurish marafoni o‘tkazildi.
Marafon avvalida UrDU Birinchi prorektori S.Davletov soʻzga chiqib, yangilanayotgan Konstitutsiyada davlat yoshlarni  jismonan, maʼnan va intellektual jihatdan har tomonlama sogʻlom, barkamol inson boʻlib yetishishlarini taʼminlash uchun zarur shart-sharoitlarni yaratishiga oid masalalarni norma sifatida belgilanayotganligi haqida toʻxtaldi.
Marafonda universitetning 4000 ming nafardan ortiq rahbar-xodimlari, professor-o‘qituvchilar va talaba-yoshlari ishtirok etdilar. Yurish marafoniga universitet sport maydonida start berildi. Ishtirokchilar shu maydonda badantarbiya mashqlarini bajarishgach, belgilangan masofani bosib o'tdilar.

Sport is a guarantee of health. This word is not spoken pointlessly. Regular movements and sports exercises protect the human body from various diseases.
Sports events are being held in order to create a healthy lifestyle in society, prevent diseases, attract large sections of the population, especially the elderly and the youth, to engage in physical education and sports, and promote the importance of mass sports in the life of a person and family.
Including, today, April 11, in connection with the referendum on the renewed Constitution of the Republic of Uzbekistan, a walking marathon "5000 steps for a healthy life" was held under the slogan "The Constitution is mine, yours, ours, the Constitution is ours!".
At the beginning of the marathon, the first vice-rector of UrSU S. Davletov spoke and pointed out that in the updated Constitution, issues related to the creation of the necessary conditions for ensuring that young people grow up to be physically, mentally and intellectually healthy and well-rounded people are determined as a norm.
More than 4,000 university leaders, teachers and students participated in the marathon. The walking marathon was started at the university sports field. After performing physical training on this field, the participants covered the specified distance.