2023-yilning 1-8 may kunlari Urganch davlat universitetiga Erasmus+ dasturi asosida Italiyaning Padova universiteti TESAF kafedrasi professorlari Edi Defrancesco va Francesco Pagliaccilarning Iqtisodiyot fakulteti talabalari va magistrantlarga ma’ruza mashg‘ulotlari va master-klasslari rejalashtirilgan bo'lib, professorlar bakalavr yo‘nalishida tahsil olayotgan talabalarga yuqori sifatli oziq-ovqat mahsulotlari diversifikatsiya qilish orqali qishloqlarni rivojlantirish strategiyasi va oziq-ovqat mahsulotlari uchun geografik ko‘rsatkichlarning xalqaro muhofazasi (agroturizm) bo‘yicha ma’ruzalar o‘qimoqda.
Shuningdek, magistratura yo‘nalishida tahsil olayotgan talabalarga ilmiy maqolalar yozish uslublari va Italiya agroturizm rivojlanish tajribalari bo‘yicha seminarlar o‘tkazmoqda.

На 1-8 мая 2023 года в Ургенчском государственном университете запланированы лекции и мастер-классы профессоров Эди Дефранческо и Франческо Пальяччи кафедры TESAF Падуанского университета, Италия, для студентов и магистров Экономического факультета на базе по программе Эразмус+. Они читают студентам лекции о стратегии развития сельских районов путем диверсификации высококачественных продуктов питания и международной защиты географических указаний продуктов питания (агротуризм).
Они также проводят семинары по методике написания научных статей и опыту развития итальянского агротуризма для студентов, обучающихся в магистратуре.