Xоджаева Гулшод Бахадировна 2021 йил январь ойидан Урганч давлат университети Хорижий филология факультети қошидаги 10.00.06 - Қиёсий адабиётшунослик, чоғиштирма тилшунослик ихтисослиги бўйича таянч докторантурага ўқишга қабул қилинган.
Хозирги кунда Xоджаева Гулшод Бахадировна Илмий раҳбари филология фанлари номзоди, профессор Жуманиязов Атабай Жуманиязович раҳбарлигида “Тил нормаси ва ўзбек тилига герман тилларидан кириб келган сўзларнинг лексикографик кодификацияси” мавзусида номзодлик илмий ишини 24 январда муваффақиятли ҳимоя килди.

С января 2021 года Ходжаева Гулшод Бахадировна принята на обучение на факультет иностранной филологии Ургенчского государственного университета 10.00.06 - базовый курс докторантуры по специальности сравнительное литературоведение, гибридное языкознание.
В настоящее время Ходжаева Гулшод Бахадыровна успешно защитила кандидатскую диссертацию на тему «Языковые нормы и лексикографическая кодификация слов, вошедших в узбекский язык из германских языков» под руководством профессора Джуманиязова Атабая Джуманиязовича, кандидата филологических наук, 24 января.