Bugun Urganch davlat universitetida oʻtkazilgan “Jaloliddin Manguberdi hayoti va faoliyati. Anushtegin Xorazmshohlar sulolasining o‘zbek davlatchiligidagi o‘rni” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyada ishtirok etish uchun kelgan Jumabek Tashenev nomidagi Qozog’iston davlat universiteti Xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig’i Shahlo Naraliyeva bilan Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayevning rasmiy uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Muloqot chogʻida ta'lim sohasida xalqaro hamkorlik an'analarini rivojlantirish, ta’lim va ilm-fan rivojiga ko‘maklashish hamda ularning o‘zaro aloqadorligini mustahkamlash borasida ikki tomon uchun ham mafaatli hamkorlik qilishga kelishildi va shartnoma imzolandi.
Ushbu kelishuv bakalavriat, shuningdek, magistratura va doktoranturaning barcha ta’lim dasturlari bo‘yicha o‘quv, o‘quv-uslubiy va ilmiy-tadqiqot faoliyatida o‘zaro manfaatli biznes hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, oliy ta'lim va fan integratsiyasiga erishish, birgalikda yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash, talabalar va o‘qituvchilar almashinuvi, qo‘shma ta’lim dasturlari va kurslarini yaratish, ilmiy-tadqiqot, axborot va boshqa loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirishni koʻzda tutadi.

The official meeting of Urganch State University Rector Bakhrom Abdullayev with Shahlo Naraliyeva, Head of the International Relations Department of Kazakhstan State University named after Zumabek Tashenev, who came to participate in the international scientific and practical conference on "Life and work of Jalaluddin Manguberdi. Anushtegin, the role of the Khorezmshah dynasty in Uzbek statehood".
During the conversation, it was agreed and a contract was signed to develop the traditions of international cooperation in the field of education, to support the development of education and science, and to strengthen their interrelationship.
This agreement is aimed at establishing mutually beneficial business cooperation in educational, teaching-methodical, and scientific-research activities for all educational programs of bachelor's, master's, and doctoral degrees, higher education, and science. It envisages achieving integration, joint training of highly qualified specialists, exchange of students and teachers, creation of joint educational programs and courses, development and implementation of research, information and other projects.