Bugun Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev Kimyoviy texnologiyalar fakultetida bo'lib, fakultet professor-o'qituvchilarining innovatsion loyihalari yuzasidan taqdimotini tingladi.
Uchrashuvda “Qurilish materiallari uchun rangli pigmentlar ishlab chiqarishning innovatsion texnologiyasini Xorazm viloyatida joriy qilish”, “Urganch shahrida shlaka blok ishlab chiqarish”, “Oziq-ovqat sanoati uchun sopol idishlar ishlab chiqarish”, “Import o‘rnini bosuvchi ta’lim muassasalari va bolalar bogʻchalari uchun bor ishlab chiqarish”, “Toʻqimachilik korxonalari chiqindilari asosida qurilish materiallari olish” singari 24 ta loyiha taqdimot qilindi.
Rektor fakultet olimlarining ilmiy-innovatsion ishlanmalari ahamiyati va ishlab chiqarishdagi oʻrni, soha rivojiga hissiga alohida eʼtibor qaratdi.

Сегодня ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев посетил факультет химических технологий и заслушал презентацию инновационных проектов профессорско-преподавательского состава.
На совещании «Внедрение инновационной технологии производства цветных пигментов для строительных материалов в Хорезмской области», «Производство глиняных блоков в Ургенче», «Производство керамических сосудов для пищевой промышленности», «Импортозамещающие образовательные учреждения и дети» 24 проекта были представлены, такие как производство бора для детских садов», «Получение строительных материалов на основе отходов текстильных предприятий».
Особое внимание ректор уделил важности научных и инновационных разработок ученых факультета и их месту в производстве, а также смыслу развития отрасли.