Joriy yilning 21-avgust kuni Xorazm viloyati hokimi Joʻrabek Raximov va Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayevlar Turkiya davlatiga tashrif doirasida nufuzli oliy ta’lim muassasalaridan biri Dijle hamda Ege universitetlari rahbarlari bilan uchrashdilar.
Uchrashuvda Dijle universiteti rektori Mehmet Karakach va UrDU rektori B.Abdullayev oʻrtasida Yevropa Ittifoqining Erasmus+ Xalqaro kredit mobilligini amalga oshirish boʻyicha shartnoma imzolandi. Qolaversa, Dijle shahrida Jaloladdin Manguberdi hayoti va faoliyatiga bag’ishlangan xalqaro ilmiy–amaliy konferensiya tashkil etish bo’yicha kelishuvga erishildi.
Shuningdek, Ege universiteti prorektori Mehmet Ersan bilan 2023/2024-o’quv yilida universitetlar o’rtasida akademik mobilligni amalga oshirish bo’yicha Yo’l xaritasi imzolandi. Nemis tili va adabiyoti yo’nalishida qo’shma ta’lim dasturini tashkil etishga kelishib olindi.

21 августа этого года хоким Хорезмской области Жорабек Рахимов и ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев в рамках своего визита в Турцию встретились с руководителями одних из престижных высших учебных заведений - университетов Дичле и Эге.
На встрече было подписано соглашение между ректором университета Дичле Мехметом Каракачем и ректором УрГУ Б.Абдуллаевым о реализации международной кредитной мобильности Erasmus+ Европейского Союза. Кроме того, была достигнута договоренность об организации в Диджле международной научно-практической конференции, посвященной жизни и творчеству Джалоладдина Мангуберди.
Также с проректором Университета Эге Мехметом Эрсаном была подписана "дорожная карта" по реализации академической мобильности между университетами в 2023/2024 учебном году. Была достигнута договоренность об организации совместной образовательной программы в области немецкого языка и литературы.