Dastlab O'zbek filologiyasi fakulteti dekani, prof. D.G'ayipov talabalarga olimning hayoti va ilmiy faoliyati, ikki mamlakat o'rtasidagi taʼlim sohasidagi hamkorlik aloqalari haqida maʼlumotlarni taqdim etdi.
Mehmon professor Abdurahmon Guzel o'zining O'zbekiston xalqiga, xususan, Xorazm eli va Urganch davlat universiteti jamoasiga cheksiz hurmatini izhor qilib, ushbu tashrifdan mamnun ekanligini bildirdi.
Eslatib o'tamiz, professor Abdurahmon Guzelning fakultet talabalari uchun ma'ruza mashg'ulotlari davom etadi.

On September 13 of this year, head of the Alisher Navoi Center of Baskent University of the Republic of Turkey, doctor of philology, Professor Abdurahman Guzel visited Urganch State University and started master classes for students of the Faculty of Uzbek Philology.
Initially, the dean of the faculty of Uzbek philology, prof. D. Gayipov presented the students with information about the scientist's life and scientific activity, and the educational cooperation between the two countries.
The visiting professor Abdurahmon Guzel expressed his great respect for the people of Uzbekistan, in particular, the team of Khorezm and Urganch State University, and expressed his satisfaction with this visit.