Urganch davlat universitetida taʼlim jarayonlarini yanada sifatli tashkil etish maqsadida jahonning koʻplab nufuzli oliy taʼlim muassasalari bilan samarali hamkorlik oʻrnatilgan boʻlib, dars jarayonlariga xorijning salohiyatli professorlari jalb etilmoqda.
Xususan, joriy yilning 4-sentabr sanasidan boshlab Turkiya Respublikasining Ege davlat universiteti professori Nilay Dereobali Pedagogika fakulteti Boshlangʻich ta'lim yoʻnalishi 4-kurs talabalariga maʻruza va amaliy mashgʻulotlarni olib bormoqda.
Talabalar uchun oʻz yoʻnalishlari boʻyicha zamonaviy taʻlim texnologiyalari, xorijning boshlangʻich taʻlim tizimi va metodikasi, ilgʻor xorijiy tajribalar yuzasidan jonli darslar tashkil qilinmoqda.

Ургенчский государственный университет наладил эффективное сотрудничество со многими престижными высшими учебными заведениями мира с целью более качественной организации учебного процесса, а к преподавательскому процессу привлекаются потенциальные профессора из-за рубежа.
В частности, с 4 сентября текущего года профессор Нилай Дереобали Эгейского государственного университета Турецкой Республики проводит лекции и практические занятия для студентов 4 курса Педагогического факультета.
Для учащихся организуются живые занятия по современным образовательным технологиям, системе и методике начального образования зарубежных стран, передовому зарубежному опыту.
Лекции профессора Нилай Дереобали продолжатся до 29 сентября, в лекциях смогут принять участие все желающие студенты.