Kun tartibidagi masala yuzasidan maktab direktori Yusupov M.R. so‘zga chiqib, O‘zbekiston Respublikasi Oliy va O‘rta Maxsus Ta’lim Vazirining 2019 yil 28 avgust № 15-sonli majlis bayonining 6-ilovasiga muvofiq 25 bandini ijrosini ta’minlash tugrisida «Oila-mahalla-maktab-oliy ta’lim» xamkorligini mustaxkamlash»ni yo‘lga qo‘yish, o‘qituvchilar uchun mahorat darslarini tashkil etish ishlari yuzasidan Xiva shaxar 56-son ayrim fanlar chuqur o'rganiladigan davlat ixtisoslashtirilgan maktab-internetida «Biologiya» kafedrasi dotsenti Matyakubova Yulduzxon “Qon aylanish organlari ishining boshqarilishi” mavzusida mahorat darsi o‘tkazganligi to‘g‘risida aytib o'tdi.
Mahorat darsida Matyakubova Y. umumiy o‘rta ta’lim maktablari oldiga qo‘yilgan vazifalarga muvofiq ta’lim muassasalari ta’lim-tarbiya jarayonining samadorligini oshirishi, islohatlar samaradorligini ta’minlash, uqituvchilarning kasbiy maxoratini oshirish, ta’lim sifatini nazoratini kuchaytirish xamda tarbiya soxasida zamonaviy uslublarni qo‘llash ishlarini makomillashtirish maksadida seminar darslari o‘tildi.
Ta’lim jarayonida samaradorlikga erishish, o‘tilayotgan mavzuning qiziqarliroq qilib o‘zlashtirilishida biologiya PISA Xalqoro baxolash dasturi bo‘yicha tushuntirish ishlari olib borildi. Ukuvchi larda kompitentsiyani shakllantirishb fanda uzlashtirgan bilim, malaka va ko‘nikmani shakllantirda amaliyotda ko‘llash to‘rgisida fikr va muloxazalar bildirildi. Natijada bu tushunchalar o‘z o‘zidan o‘quvchi xotirasida muhrlanib qoladi. Eng muhimi bu jarayon qiziqarli o‘tadi. Ta’lim qiziqarli bo‘lgandagina, uning samarasi yuqori bo‘ladi.
Tadbir davomida 56-son IDUMI biologiya ukituvchisi Alloberganova Xusnidaning “Qonning aylanish organlari ishining boshqarilishi” mavzusidagi 8-A sinfida utkazgan darsi xam muxokama qilindi.
Yigilish davomida bu masala yuzasidan maktab o‘qituvchilaridan Rustamova M. Xudayberganov Sh.N., Vaisova G. lar suzga chiqib uz fikr muloxazalarini bildiradi. Mazkur darslarda masala va mashqlar bilan ishlashning o‘ziga xos jihati dars davomida vujudga keltirilgan muammoli vaziyatlarga asoslanishi fikrlarini bildirdilar. Katnashuvchilar tomonidan qiziqtirgan savollarga javob berilib, kun tartibida ko‘rilayotgan ushbu masala atroflicha muhokama qilingan.

Семинар Матякубова Юлдужон Аманбаевна Матякубова, доцент кафедры биологии факультета естественных наук Ургенчского государственного университета
На повестке дня директор школы Юсупов М.Р. Выступление на заседании министра высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан от 28 августа 2019 года № 15 «О семье-махалле-школе-вузе» Доцент кафедры биологии Матякубова Юлдужон в Государственной специализированной школе интернета № 56 в городе Хива для организации семинаров для учителей по сотрудничеству «Укрепление лимона» управление работой ».
На мастер-классе Матякубова Ю. Повышение эффективности образовательного процесса, обеспечение эффективности реформ, повышение профессиональных навыков учителей, повышение качества образования. Были проведены семинары для улучшения использования современных методов обучения.
Разъяснительная работа по Программе международной оценки PISA в области биологии, чтобы сделать обучение более эффективным и более актуальным для данной темы. Студенты высказали свое мнение о практическом применении знаний, умений и навыков, которые используются при формировании компетентности в науке. В результате эти понятия запечатлены в памяти читателя. Самое главное, этот процесс будет интересным. Чем эффективнее тренировка, тем лучше.
Также во время мероприятия была проведена лекция 56-летнего учителя биологии IDUMI Аллобергановой Хусниды в 8-А классе на тему «Управление системой кровообращения».
Во время встречи учителя школы Рустамова М., Худайберганов, Ш. Н., Ваисова Г. будут давать свои комментарии. В этих уроках специфика упражнений и упражнений основана на проблемных ситуациях, возникающих во время урока. Участники ответили на интересующие вопросы и подробно обсудили повестку дня.