Kun tartibidagi masala yuzasidan maktab direktori Baymuratova S.K  so‘zga chiqib, O‘zbekiston Respublikasi Oliy va O‘rta Maxsus Ta’lim Vazirining 2019 yil 28 avgust № 15-sonli majlis bayonining 2-ilovasiga muvofiq 3 bandini ijrosini ta’minlash to'g'risida maktablar faoliyatini takomillashtirish va o‘qituvchilarga amaliy yordam ko'rsatish uchun  Xiva shaxar 56-son ayrim fanlar chuqur o‘rganiladigan davlat ixtisoslashtirilgan maktab-interneti «Biologiya» kafedrasi dotsenti Ismayilova Intizar “Qon aylanish organlari ishining boshkarilishi” mavzusida mahorat darsi o‘tkazganligi to‘g‘risida aytib otdi.
So'zga maktab O‘quv ishlari buyicha direktor o‘rinbosari Xudayberganov Sh.N. chiqib, O‘zbekiston Respublikasi «Ta’lim to‘g‘risida»gi Qonun va «Kadrlar tayyorlash milliy dasturi», Davlat Ta’lim Standartlari va biologiya darslarida ko‘rsatilgan talablar asosida maktabda ta’lim-tarbiya ishlarini amalga oshirish muammolariga qaratilgan fikrlar bildirdi.
Mahorat darsida Ismayilova Intizar umumiy o‘rta ta’lim maktablari oldiga qo‘yilgan vazifalarga muvofiq ta’lim muassasalari ta’lim-tarbiya jarayonining samadorligini oshirishi, ilm-fanning so‘nggi yutuqlarini amaliyotga joriy etish orqali ijodkor, ijtimoiy faol, ma’naviy boy, milliy va umuminsoniy qadriyatlar ruhida tarbiyalangan, ijodiy va mustaqil fikr yurita oladigan barkamol shaxsni kamolga etkazishi, ularning ongiga milliy istiqlol g‘oyalarini singdirish kabi  qator vazifalarni amalga oshirishi lozimligi xaqida fikrlarini bildirdi.
Yig'ilish davomida bu masala yuzasidan maktab o‘qituvchilaridan Yakubova M., Maylieva D., Ruzmetova D.lar  suzga chikib o‘z fikr muloxazalarini bildiradi. Mazkur darslarda masala va mashqlar bilan ishlashning o‘ziga xos jihati dars davomida vujudga keltirilgan muammoli vaziyatlarga asoslanishi fikrlarini bildirdilar. Qatnashuvchilar tomonidan qiziqtirgan savollarga javob berilib, kun tartibida qurilayotgan ushbu masala atroflicha muxokama qilindi.

Ismailova Intizar, Associate Professor of the Department of Biology, Faculty of Natural Sciences, Urgench State University, a master class on the topic
Speaking on the agenda, the director of the school Baymuratova SK made sure that the Minister of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan, in accordance with Annex 2 of the Protocol of the meeting № 15 dated August 28, 2019 Intizar Ismayilova, Associate Professor of the Department of Biology, 56th State Specialized Internet School in Khiva, 56th Intensive Career Improvement of School Performance and Teacher Training He told me about it.
The Deputy Director for Academic Affairs Khudaiberganov Sh.N. addressing the problems of implementation of educational work in schools in accordance with the requirements of the Law of the Republic of Uzbekistan “On Education” and “National Program for Personnel Training”, State Educational Standards and Biology. commented.
In the master class, Ismayilova intensive, creative, socially active, spiritual, through the implementation of the latest scientific achievements, improving the effectiveness of the educational process in educational institutions in accordance with the objectives of the Intellectual Schools He said that it is necessary to bring up a fully developed personality capable of thinking freely, creatively and independently, in the spirit of rich, national and universal values, and to instill in their minds the ideas of national independence.
During the meeting teachers of the school Yakubova M., Mayleeva D., Ruzmetova D. will give their comments. In these lessons, the specifics of the exercises and exercises are based on the problem situations that arise during the lesson. Answering the questions of the participants, the issue was discussed in detail.