ECAMPUZ – bu O‘zbekistonning olti hamkor oliy taʼlim muassasasi va Yevropa Ittifoqining nufuzli ikki oliy o‘quv yurti hamkorligi doirasida salohiyatni oshirish bo‘yicha uch yilga mo‘ljallangan qo‘shma Erasmus+ loyihasidir.
Loyihaning asosiy maqsadi O‘zbekistonda oziq-ovqat sektorida “Barqaror o‘sish va ish o‘rinlari” (“Bilimlar uchburchagi, innovatsiya” kichik toifasi) bilan bog‘liq milliy ustuvorliklarni hal qilish uchun salohiyatni oshirish, barqaror vositalarni ishlab chiqish va joriy etishdan iborat.
Ikki haftaga moʻljallangan CAMP-1 dasturida Yevropa universitetlarining 5 nafar professor-o‘qituvchilari: Kopengagen universiteti (Daniya) – ass.prof. Bekzod Xakimov, ass. Tomasz Pawel Czaja; Estremadura universiteti (Ispaniya) – prof. Jorge Ruiz-Carrascal, ass.prof. Mario Estevez Garcia, Dr. Ana Isabel Andres Niyeto singari olimlar talabalarga oziq-ovqat fanlari yoʻnalishi boʻyicha darslar oʻtadi.
Toshkent kimyo-texnologiya instituti va Ilg‘or texnologiyalar markazi mazkur loyiha koordinatorlari hisoblanadi.
Toshkent kimyo-texnologiya instituti va Urganch davlat universiteti o‘rtasida ushbu loyiha yuzasidan hamkorlik shartnomasi imzolangan. Shu munosabat bilan, respublikaning 5 ta oliy taʼlim muassasalari qatorida Urganch davlat universitetining ham 6 nafar magistr va bakalavr talabalari 18-24-sentabr kunlari Toshkent viloyati, Bo‘stonliq tumani, “Yoshlar” oromgohidagi loyiha mashg‘ulotlarida ishtirok etmoqdalar.
Loyihaning navbatdagi darslari 25-30-sentabr kunlari Toshkent kimyo-texnologiya instituti va Ilg'or texnologiyalar markazida bo'lib o'tishi rejalashtirilgan.

Within the framework of the European Union ERASMUS-EDU-2022-CBHE program "ECAMPUZ — European World Talent Camp for Uzbekistan Scientists in Food Science and Technology" project, on September 18-30, 2023, 26 undergraduate and graduate students of partner universities in Uzbekistan weekly training (CAMP-1) is being organized.
ECAMPUZ is a three-year joint Erasmus+ project on capacity building within the framework of cooperation between six partner higher education institutions of Uzbekistan and two prestigious higher education institutions of the European Union.
The main goal of the project is to build capacity, develop and implement sustainable tools to address national priorities related to "Sustainable growth and jobs" (subcategory "Knowledge Triangle, Innovation") in the food sector in Uzbekistan.
In the two-week CAMP-1 program, 5 professors of European universities: Scientists like the University of Copenhagen (Denmark) - ass. Prof. Bekzod Khakimov, assistant. Tomasz Pawel Czaja; University of Extremadura (Spain) - Prof. Jorge Ruiz-Carrascal, ass.Prof. Mario Estevez Garcia and Dr. Ana Isabel Andres Nieto teach students about food science.
Tashkent Institute of Chemical Technology and Center of Advanced Technologies are the coordinators of this project.
A cooperation agreement was signed between Tashkent Institute of Chemical Technology and Urganch State University regarding this project. In this regard, among the 5 higher educational institutions of the republic, 6 master's and bachelor's students of Urganch State University are participating in the project training at the "Yoshlar" camp, Bostonliq district, Tashkent region, on September 18-24.
The next classes of the project are scheduled to be held on September 25-30 at the Tashkent Institute of Chemical Technology and the Center of Advanced Technologies.