Turkiyaning Izmir shahrida joylashgan, Top mingtalikka kirgan Ege universiteti professorlari Figen Zihnioglu va Evren Kobanlar Urganch davlat universiteti Tabiiy va qishloq xo’jaligi fanlari fakulteti “Biologiya” kafedrasida 15-oktabrdan 15-noyabrgacha bir oy muddatda faoliyat olib bormoqdalar.
Jumladan, joriy yil “Biologiya” kafedrasida 15-oktabrdan boshlab, Biologiya yo’nalishi 2-kurs 224-guruh talabalariga professor Figen Zihnioglu “Biokimyo va molekulyar biologiya” fanidan laboratoriya, professor Evren Koban esa 3- kurs 221-rus guruhga Biotexnologiya va bitkazuvchi guruh 201-rus guruhga Bioinformatika fanlaridan ma’ruza darslarini olib bormoqdalar.
O’quv jarayonlarida hamda darsdan bo’sh paytlarida professor Figen Zihnioglu va Evren Kobanlar talabalar bilan hamda professor-o’qituvchilar bilan biologiyaning turli xil sohalarida olib borilayotgan tadqiqot ishlari, ulardan olingan natijalar, ularning bugungi kundagi ahamiyati va foydali tomonlari yuzasidan davra suhbatlari olib bormoqdalar. Dars mashg’ulotlari va ilmiy-amaliy seminarlar paytida berilgan maslahatlardan, Turkiya davlatida hozirgi kunda olib borilayotgan “Biokimyo sohasida, molekulyar biologiya sohasida alohida alohida qilingan ishlar, gen tahlillari, nukleotidlar ketma-ketligini aniqlashdagi ishlar, polemeraza zanjir reaksiyalari, tadqiqot uchun olingan o’simliklar va hayvonlarning DNK izolyatsiyasi va ularning DNKsini sekvenirlash” borasidagi tadqiqotlar yuzasida qizg’in suhbatlar qurmoqdalar.
Professorlar o’simliklar (shafran)biokimyoviy tahlili ustida ish olib borayotgan dotsent Zakirjon Tajiyev va soya o’simligi ustida ish olib borayotgan PhD Raximova Xolisxonlar bilan fikr almashdilar. Mana shu o’simliklar ustida olib borilayotgan biokimyoviy tahlillar yuzasidan va kelajakda qilinishi mumkin bo’lgan tajribalar, har bir o’simlik uchun alohida alohida loyiha ustida ish olib bormoqdalar. Bu ishlarning O’zbekiston uchun, qolaversa Urganch davlat universitetida olib borilayotgan tadqiqotlar uchun ham katta ahamiyati borligi yuzasidan davra suhbatlari o’tkazildi.

Figen Zihnioglu and Evren Koban, professors of Ege University located in Izmir, Turkey, who are among the top 1000, are working for a month from October 15 to November 15 at the Faculty of Natural and Agricultural Sciences of Urganch State University.
In particular, from October 15 this year at the "Biology" department, professor Figen Zihnioglu will teach the laboratory of "Biochemistry and molecular biology" to the students of the 2nd year of Biology, group 224, and professor Evren Koban will teach 3rd year to 3rd year Russian group 221 from Biotechnology and to graduate Russian group 201 from Bioinformatics.
During the educational process and during free time from classes, professors Figen Zihnioglu and Evren Koban conduct round-table discussions with students and professors about the research works in various fields of biology, the results obtained from them, their importance and useful aspects today. From the advices given during the classes and scientific-practical seminars, the current works in the field of biochemistry, molecular biology, gene analysis, nucleotide sequence determination, polymerase chain reaction, samples taken for research, which are being carried out in Turkey are having intense conversations about the research on plant and animal DNA isolation and their DNA sequencing.
The professors exchanged ideas with associate professor Zakirjon Tajiyev, who is working on the biochemical analysis of plants (saffron), and Ph.D. Rakhimova Kholiskhan, who is working on the soybean plant. They are working on a separate project for each plant in connection with the biochemical analyzes conducted on these plants and possible experiments in the future. Roundtable discussions were held on the importance of these works for Uzbekistan, as well as for the research conducted at Urganch State University.