Joriy yil 15-noyabr kuni Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida “16-noyabr –Xalqaro bag'rikenglik kuni” munosabati bilan "Bag'rikenglik haftaligi" doirasida  “Maʼrifat va millatlararo bagʻrikenglik” shiori ostida “Oʻzbekiston –bagʻrikeng diyor” mavzusida madaniy-ma'rifiy tadbir bo'lib o'tdi.
Tadbir Xorazm viloyati hokimligi, viloyatimizdagi turkman, qozoq, rus, koreys, tatar milliy-madaniy markazlari rahbarlari va ijodiy jamoalari hamda universitetimiz rahbariyati boshchiligida professor-oʻqituvchilari va talaba-yoshlari ishtirokida o'tkazildi.
Dastlab Xorazm viloyati hokimining o‘rinbosari M.Umrzaqov, Oʻzbekiston Musulmonlari idorasi viloyat vakili, viloyat bosh imomi X.Abdullayev, UrDU birinchi prorektori D.Ibadullayev, milliy-madaniy markazlar rahbarlari soʻzga chiqib, o‘zbek xalqi azaldan totuvlik , do‘stona munosabat, bag‘rikenglik timsoli yo‘g‘rilgan millat sifatida barcha elatlar ichida ajralib turishi haqida soʻz yuritdilar. Jamiyatda millatlararo totuvlik va bagʻrikenglikni taʼminlash, doʻstlik muhiti va koʻp millatli katta yagona oila tuygʻusini mustahkamlash, yoshlarni Vatanga muhabbat va sadoqat, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmat bilan qarash ruhida tarbiyalash, xorijiy mamlakatlar bilan madaniy-maʼrifiy aloqalarini kengaytirish borasida fikr yuritdilar va bayram bilan barchani qizgʻin qutladilar.
Shundan soʻng, milliy-madaniy markazlarning ijodiy jamoalari va Urganch davlat universiteti talabalarining bayramona konsert dasturi namoyish etildi. Oʻzaro doʻstlik va hurmatga yoʻgʻrilgan bu kechada O‘zbekistonda millatlararo totuvlik, tinchlik va osoyishtalikni tarannum etuvchi sheʼrlar, qo‘shiqlar, milliy raqslar ijro etildi.

Состоялось культурно-образовательное мероприятие на тему «Узбекистан – толерантная страна»
15 ноября текущего года во Дворце культуры Ургенчского государственного университета по случаю «16 ноября – Международного дня толерантности» прошла культурная выставка на тему «Узбекистан – толерантная страна» под лозунгом « Просвещение и международная толерантность» в рамках «Недели толерантности».
Мероприятие проводилось под руководством правительства Хорезмской области, руководителей и творческих коллективов туркменских, казахских, русских, корейских, татарских национально-культурных центров нашего региона, а также руководства нашего университета, с участием профессоров, преподавателей и студентов-молодежей.
В начале выступили заместитель хакима Хорезмской области М.Умрзаков, региональный представитель Управления мусульман Узбекистана, главный имам области Х.Абдуллаев, первый проректор УрГУ Д.Ибадуллаев, руководители национально-культурных центров и отметили, что  с давних пор узбекский народ выделяется среди всех народов как нация, имеющая символ толерантности. Рассуждали об обеспечении межнационального согласия и толерантности в обществе, укреплении атмосферы дружбы и чувства большой многонациональной семьи, воспитании молодежи в духе любви и верности Родине, уважения к национальным и общечеловеческим ценностям, расширяя культурные и образовательные связи с зарубежными странами, и с энтузиазмом всех поздравили.
После этого была представлена   праздничная концертная программа творческих коллективов национально-культурных центров и студентов Ургенчского государственного университета. На этом вечере взаимной дружбы и уважения прозвучали стихи, песни и национальные танцы, прославляющие межнациональное согласие, мир и спокойствие в Узбекистане.