Ayni kunlarda O‘zbekiston-Xitoy taʼlim forumida O‘zbekiston Respublikasi oliy taʼlim muassasalari delegatsiyasi tarkibida Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev hamda xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor G‘ayrat O‘razboyevlar Xitoy Xalq Respublikasida boʼlib turishibdi.
Joriy yilning 21-yanvar kuni universitetimiz vakillari Pekin xalqaro matematik tadqiqotlar markazi direktori professor Gang Tian bilan uchrashishdi. Uchrashuvda tomonlar o‘rtasida matematika sohasida hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish, birgalikda xalqaro matematika markazini tashkil etish, talaba va professor-o‘qituvchilarni almashinuvini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha muzokaralar olib borildi.
Shundan so‘ng, rektor B.Abdullayev va prorektor G‘.O‘razboyev Pekin universitetining vise-prezidenti Fang Fang va kotibi Hao Ping lar bilan uchrashib, universitetlar o‘rtasida ta’lim va ilm-fan yo‘nalishida hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish borasida kelishib olishdi.
Jumladan, talabalarning xitoy tilini o‘rganishlari uchun imkoniyatlar yaratish, talaba va professor-o‘qituvchilar mobillik dasturlarini amalga oshirish, o‘quv jarayoniga professor-o‘qituvchi va mutaxassislarni jalb etish, talabalar uchun qishgi va yozgi maktablarni tashkil etish bo‘yicha muzokaralar olib borildi.

Ургенчский государственный университет заключает соглашения с вузами Китайской Народной Республики
В настоящее время ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев и проректор по международному сотрудничеству Гайрат Оразбоев находятся в Китайской Народной Республике в составе делегации высших учебных заведений Республики Узбекистан на Узбекско-Китайском образовательном форуме.
21 января текущего года представители нашего университета встретились с директором Пекинского международного центра математических исследований профессором Ган Тяном. На встрече между сторонами были проведены переговоры об установлении сотрудничества в области математики, совместном создании международного математического центра, обмене студентами и профессорами.
После этого ректор Б.Абдуллаев и проректор Г.Оразбоев встретились с вице-президентом Пекинского университета Фан Фаном и секретарем Хао Пином, обсудили сотрудничество между вузами в сфере образования и науки и договорились о его проведении.
В том числе были созданы возможности для изучения китайского языка студентами, реализованы программы студенческой и профессорской мобильности, привлечены профессора и специалисты к образовательному процессу, проведены переговоры об организации зимних и летних школ для студентов.