Ayni kunlarda O‘zbekiston-Xitoy taʼlim forumida O‘zbekiston Respublikasi oliy taʼlim muassasalari delegatsiyasi tarkibida Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev hamda xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor G‘ayrat O‘razboyevlar Xitoy Xalq Respublikasida boʼlib turishibdi.
Joriy yilning 21-yanvar kuni universitetimiz vakillari Pekin xalqaro matematik tadqiqotlar markazi direktori professor Gang Tian bilan uchrashishdi. Uchrashuvda tomonlar o‘rtasida matematika sohasida hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish, birgalikda xalqaro matematika markazini tashkil etish, talaba va professor-o‘qituvchilarni almashinuvini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha muzokaralar olib borildi.
Shundan so‘ng, rektor B.Abdullayev va prorektor G‘.O‘razboyev Pekin universitetining vise-prezidenti Fang Fang va kotibi Hao Ping lar bilan uchrashib, universitetlar o‘rtasida ta’lim va ilm-fan yo‘nalishida hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish borasida kelishib olishdi.
Jumladan, talabalarning xitoy tilini o‘rganishlari uchun imkoniyatlar yaratish, talaba va professor-o‘qituvchilar mobillik dasturlarini amalga oshirish, o‘quv jarayoniga professor-o‘qituvchi va mutaxassislarni jalb etish, talabalar uchun qishgi va yozgi maktablarni tashkil etish bo‘yicha muzokaralar olib borildi.

Currently, Urgench State University rector Bakhrom Abdullayev and Ghairat Orazboyev, vice-rector for international cooperation, are in the People's Republic of China as part of the higher education delegation of the Republic of Uzbekistan in the Uzbek-Chinese education system.
On January 21, the head of our university met with Professor Gang Tian of the Beijing International Mathematical Center. At the meeting, negotiations were held between the parties on the formation of mathematics relations, the establishment of an international mathematics center, the establishment of an international mathematics center, the supply of students and professors.
After that, Rector B.Abdullayev and Vice-Rector G.Orazboyev met with Vice-President Fang Fang and Secretary Hao Ping of Peking University and discussed cooperation between the universities in the field of education and science. They agreed to put it on.
Including the ability of students to learn the Chinese language, the implementation of student and professor mobility programs, the involvement of professors and specialists in the educational process, and the organization of winter and summer schools for students. Negotiations have been carried out.