Bugun oʻz ishini boshlagan Oʻzbekiston-Xitoy taʼlim forumi doirasida mamlakatlararo oliy taʼlim sohasidagi hamkorlikning ustuvor yoʻnalishlarini belgilab beruvchi Deklaratsiya qabul qilindi.
Mazkur forum doirasida Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev Gansu qishloq xo'jaligi universiteti, Lanzhou Jiaotong universiteti va Lanchjou san'at va fan universitetlari bilan shartnomalar imzoladi.
Ushbu shartnomalar talabalar almashinuvi va akademik ta’lim dasturlari, UrDU talabalari uchun onlayn xitoy tili va hamkor universitet talabalari uchun rus tili kurslari yo‘lga qoʻyish, o‘quv jarayonlarga professor-o‘qituvchilarni jalb qilish, birgalikda qo'shma loyihalarni ilmiy loyihalar amalga oshirish, universitet professor-o'qituvchi va yosh olimlarining stajirovka o'tashi va malaka oshirishini tashkil etish singari koʻplab manfaatli kelishuvlarni koʻzda tutadi.

В рамках Узбекско-Китайского образовательного форума, который сегодня начал свою работу, была принята Декларация, определяющая приоритеты сотрудничества между странами в сфере высшего образования.
В рамках данного форума ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев подписал соглашения с Ганьсуйским сельскохозяйственным университетом, Ланьчжоуским университетом Цзяотун и Ланьчжоуским университетом искусств и наук.
Эти соглашения предусматривают создание программ студенческого обмена и академического образования, онлайн-курсов китайского языка для студентов УрГУ и курсов русского языка для студентов вузов-партнеров, вовлечение профессоров и преподавателей в образовательные процессы, реализацию совместных научных проектов, а также соглашения, такие как организация стажировок и профессионального развития преподавателей университетов и молодых ученых.