Bugun oʻz ishini boshlagan Oʻzbekiston-Xitoy taʼlim forumi doirasida mamlakatlararo oliy taʼlim sohasidagi hamkorlikning ustuvor yoʻnalishlarini belgilab beruvchi Deklaratsiya qabul qilindi.
Mazkur forum doirasida Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev Gansu qishloq xo'jaligi universiteti, Lanzhou Jiaotong universiteti va Lanchjou san'at va fan universitetlari bilan shartnomalar imzoladi.
Ushbu shartnomalar talabalar almashinuvi va akademik ta’lim dasturlari, UrDU talabalari uchun onlayn xitoy tili va hamkor universitet talabalari uchun rus tili kurslari yo‘lga qoʻyish, o‘quv jarayonlarga professor-o‘qituvchilarni jalb qilish, birgalikda qo'shma loyihalarni ilmiy loyihalar amalga oshirish, universitet professor-o'qituvchi va yosh olimlarining stajirovka o'tashi va malaka oshirishini tashkil etish singari koʻplab manfaatli kelishuvlarni koʻzda tutadi.

The first Uzbek-Chinese educational forum
Within the framework of the Uzbek-Chinese educational forum, which started its work today, the Declaration was adopted, defining the priorities of the cooperation between the countries in the field of higher education.
Within the framework of this forum, Rector of Urgench State University Bahrom Abdullayev signed agreements with Gansu Agricultural University, Lanzhou Jiaotong University and Lanzhou University of Arts and Sciences.
These agreements include the establishment of student exchange and academic education programs, online Chinese language courses for UrSU students and Russian language courses for partner university students, involvement of professors and teachers in educational processes, implementation of joint scientific projects. development, provides for many beneficial agreements, such as organizing internships and professional development of university professors and young scientists.