Bugun, 7-fevral kuni “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash” yilida amalga oshirish bo‘yicha davlat dasturi va uni tasdiqlash to‘g‘risidagi Farmon loyihasi va uning mazmun-mohiyati yuzasidan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda UrDU birinchi prorektori D.Ibadullayev, “Tarix” kafedrasi dotsenti D.Atayeva hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi Xorazm viloyati hududiy boshqarmasi bo’lim boshlig’i M.Rahmonovlar ishtirok etib, talaba-yoshlarga farmon loyihasi mazmun-mohiyatini keng jamoatchilikka yetkazish yuzasidan maʼruza qildilar.
Loyihada oliy taʼlimga qamrab olish darajasini kengaytirish, oliy maʼlumotli mutaxassislar tayyorlash sifatini oshirish, oliy taʼlim muassasalarida oʻquv-uslubiy qoʻllanmalarni qayta ko’rib chiqish, oʻquv dasturlarini jahonning nufuzli universitetlari namunasi asosida takomillashtirish kabi qator vazifalar xususida talabalarga batafsil maʼlumotlar berildi.

Сегодня, 7 февраля, состоялось совещание по поводу государственной программы по реализации стратегии «Узбекистан – 2030» в год «Поддержки молодежи и бизнеса» и проекта Указа о ее утверждении и ее содержании.
В нем приняли участие первый проректор УрГУ Д.Ибадуллаев, доцент кафедры «История» Д.Атаева и заведующий отделом Хорезмского областного управления Министерства высшего образования, науки и инноваций М.Рахмонов и объяснили студентам суть проекта.
В рамках проекта студентам была предоставлена подробная информация о ряде задач, таких как расширение уровня инклюзивности в высшем образовании, повышение качества подготовки высокообразованных специалистов, пересмотр учебно-методических пособий в высших учебных заведениях, совершенствование образовательных программ на примере престижных университетов мира.