Kun tartibidagi masala yuzasidan kafedra mudiri S.Sadullaev so‘zga chiqib, kafedra o`qituvchisi  T.Atajanovga Kam tarqalgan Yevropa karam turlarining yetishtirilish texnologiyasi ma`ruza shaklida Baliq skeleti metodi yordamida o`qitish mavzusidagi  ma’ruzasini boshlash uchun so’z berdi.
Ma’ruzachi o‘z ma’ruzasida Respublikamizdagi oliy o’quv yurtlari talabalarining mazkur mavzu bo’yicha bilimlarini chuqurlashtirish, individual va guruhlarda sohadagi muammolarning yechimini tahlil qilish va qaror qabul qilish ko’nikmalarini shakllantirish, muammolarni yechishda bir necha maqbul yechimlarni topish hamda yaratilgan ishlanmalarni ishlab chiqarishga joriy etish malakasini shakllantirishdan iboratligini gapirdi. «Baliq skeleti» sxemasi muammoning butun doirasi (maydoni)ni ifoda etish va uning yechimini topishga imkoniyat beradi.
Tizimli, ijodiy, tashliliy mushohada qilish ko‘nikmalarini rivojlantiradi
Sxemasini tuzish qoidalari bilan tanishadi.
«Suyak» yuqori qismiga muammo ichidagi muammo yoziladi, pastki qismiga esa -ushbu muammo ichidagi muammo amalda mavjud ekanligini tasdiqlovchi faktlar yoziladi.
Mini-guruhlarga birlashadi, o‘z sxemalarini taqqoslaydi va qo‘shimchalar kiritadi. Umumiy sxemaga jamlaydi.

Заведующий кафедрой Садуллаев С. рассказал о стоящем на повестке дня вопросе и предоставил слово преподавателю кафедры Атаджанову Т. для начала его лекции по теме обучения методом скелета рыбы в виде лекции по Технология выращивания редких европейских видов капусты.
В своей лекции спикер рассказал, что студенты высших учебных заведений нашей Республики должны углублять свои знания по этой теме, индивидуально и в группах анализировать пути решения проблем в области, формировать навыки принятия решений, находить некоторые приемлемые варианты решения проблем. , а создать он сказал, что оно заключается в формировании квалификации внедрения разработок в производство. Схема «Рыбный скелет» дает возможность выразить весь объем (область) проблемы и найти ее решение.
Развивает навыки систематического, творческого, аналитического наблюдения.
Знакомятся с правилами составления схемы.
В верхней части «кости» пишется проблема внутри проблемы, а в нижней части — факты, подтверждающие, что проблема внутри этой проблемы действительно существует.