Kun tartibidagi masala yuzasidan kafedra mudiri S.Sadullaev so‘zga chiqib, kafedra o`qituvchisi  T.Atajanovga Kam tarqalgan Yevropa karam turlarining yetishtirilish texnologiyasi ma`ruza shaklida Baliq skeleti metodi yordamida o`qitish mavzusidagi  ma’ruzasini boshlash uchun so’z berdi.
Ma’ruzachi o‘z ma’ruzasida Respublikamizdagi oliy o’quv yurtlari talabalarining mazkur mavzu bo’yicha bilimlarini chuqurlashtirish, individual va guruhlarda sohadagi muammolarning yechimini tahlil qilish va qaror qabul qilish ko’nikmalarini shakllantirish, muammolarni yechishda bir necha maqbul yechimlarni topish hamda yaratilgan ishlanmalarni ishlab chiqarishga joriy etish malakasini shakllantirishdan iboratligini gapirdi. «Baliq skeleti» sxemasi muammoning butun doirasi (maydoni)ni ifoda etish va uning yechimini topishga imkoniyat beradi.
Tizimli, ijodiy, tashliliy mushohada qilish ko‘nikmalarini rivojlantiradi
Sxemasini tuzish qoidalari bilan tanishadi.
«Suyak» yuqori qismiga muammo ichidagi muammo yoziladi, pastki qismiga esa -ushbu muammo ichidagi muammo amalda mavjud ekanligini tasdiqlovchi faktlar yoziladi.
Mini-guruhlarga birlashadi, o‘z sxemalarini taqqoslaydi va qo‘shimchalar kiritadi. Umumiy sxemaga jamlaydi.

The head of the department S. Sadullaev spoke about the issue on the agenda and gave the floor to the teacher of the department T. Atajanov to start his lecture on the topic of teaching using the fish skeleton method in the form of a lecture on the technology of cultivation of rare European cabbage species.
In his lecture, the speaker said that students of higher educational institutions in our Republic should deepen their knowledge on this topic, analyze solutions to problems in the field individually and in groups, and form decision-making skills, find some acceptable solutions for solving problems, and create he said that it consists in forming the qualification of introduction of developments into production. The "Fish skeleton" scheme provides an opportunity to express the entire scope (area) of the problem and to find its solution.
Develops the skills of systematic, creative, analytical observation
They get acquainted with the rules of drawing up a scheme.
In the upper part of the "bone" the problem within the problem is written, and in the lower part - the facts confirming that the problem within this problem actually exists.