Joriy 20-fevral kuni Astraxan viloyati Madaniyat vazirligi, Astraxan viloyati "O'zbekiston" o'zbek madaniyati jamoatchilik tashkiloti va Astraxan viloyat xalq madaniyati ilmiy-metodik markazi tashkilotchiligida "Tarixning muhim bosqichlari" nomli madaniy-ma'rifiy loyiha doirasida sharqning buyuk shoiri, mutafakkir Alisher Navoiy xotirasiga bag'ishlangan adabiy-musiqiy kecha o'tkazildi.
Unda UrDU O'zbek filologiyasi fakulteti Rus tili va adabiyoti kafedrasi mudiri S.Ruzmetov, Yoshlar bilan ishlash masalalari bo'yicha dekan muovini N.Atajonova, O'zbek tili va adabiyoti kafedrasi dotsenti N.Jumaniyozova hamda fakultet tyutorlari boshchiligidagi talabalar ZOOM platformasi orqali ishtirok qilishdi.
Bundan tashqari, Rossiyaning Astraxan shaxrida o`tkazilgan navoiyxonlik tadbiri haqidagi lavha Rossiyaning ЦЕНТЕР НОВОСТЕЙ ko`rsatuvi orqali efirga uzatildi. Lavhada Astraxan davlat universitetida buyuk shoir va davlat arbobi Alisher Navoiy tavalludining 583 yilligiga bag`ishlangan adabiy-badiiy kecha bo`lib o`tganligi, mаktаbo`quvchilari va talabalar o`zbek va rus tillarida shoirning g`azallaridan namunalar o`qiganlari ва milly ashula va raqslar ijro etganlari to`g`risida va ushbu tadbirda O`zbekistonlik ishtirokchilar online rejmda qo`shilganlri to`g`risida gapiriab o`tildi.

В Астрахани проходит литературное мероприятие, посвященное памяти Алишера Навои
20 февраля состоялся праздник великого поэта Востока, организованный Министерством культуры Астраханской области, общественной организацией узбекской культуры «Узбекистан» Астраханской области и научно-методическим центром народной культуры Астраханской области. В рамках культурно-просветительского проекта «Важные этапы истории» прошел литературно-музыкальный вечер, посвященный памяти мыслителя Алишера Навои.
В нем приняли участие заведующий кафедрой русского языка и литературы факультета узбекской филологии УрГУ С.Рузметов, заместитель декана по работе с молодежью Н.Атажонова, доцент кафедры узбекского языка и литературы Н.Джуманийозова и студенты под руководством преподавателей факультета. через платформу ZOOM. Они сделали
Кроме того, кадры мероприятия Навои-хана, проходившего в российском городе Астрахани, транслировались российским телеканалом «ЦЕНТР НОВОСТЕЙ». На мемориальной доске в Астраханском государственном университете прошел литературно-художественный вечер, посвященный 583-летию со дня рождения великого поэта и государственного деятеля Алишера Навои, школьники и студенты прочитали образцы газелей поэта на узбекском и русском языках и пели гимн и танцы, а также участие узбекских участников в этом мероприятии онлайн.