Urganch davlat universiteti Meva-sabzavotchilik kafedrasi stajor o'qituvchisi Jumaniyazova Lolaning Ildizmevali sabzavotlarning shifobaxshligi xalq xo'jaligida ahamiyati mavzusidagi ilmiy-nazariy seminari
Jumaniyazova.L  Ildizmevali sabzavotlarning shifobaxshligi xalq xo’jaligida ahamiyati”mavzusida ma’ruzaga chiqdi.Maruzada ildizmevali sabzavotlar haqida gapirdilar.Ildizmevalilar, ildizmevalar — isteʼmol qilinadigan qismi (mevasi) ildizda boʻladigan ekin (sabzavot) lar; Sershira ildizi, yaʼni ildizmevasi uchun ekiladi. Koʻpgina I. oziq-ovqat va yem-xashak ekini hisoblanadi. Bir yillik I. ga rediska, ikki yillik I. ga sabzi, lavlagi, sholgʻom, bryukva, petrushka, selderey, turp kiradi. Ikki yillik I. urugʻi sepilgan yili toʻpbarg chiqarib, ildizmeva hosil qiladi, ikkinchi yili gulpoya chiqarib urugʻ beradi. I. ning mevasi gʻoyat yirik boʻlishi bilan ajralib turadi, mas, yapon turpining ogʻirligi 16—30 kg ga, pastki barglari uzunligi, 1 m ga boradi. Ildizmevada shakar (qand lavlagi, bryukva), inulin (sachratqi), kraxmal (qatron), vitaminlar (sabzi, sholgʻom, rediska) toʻplanadi. I. yaxshi ishlov berilgan, unumdor, namgarchilik yetarli yerlarda moʻl hosil beradi.Shu tariqa maruza tugagach mavzu haqida bahs munozara qildilar.Sabzavotlar sog’lom ovqatlanishda muhim rol o’ynaydi va tanamiz uchun juda ko’p foyda keltiradi. Sabzavotlar, odatda, vitaminlar, mikroelementlar va antioksidantlarga boy hisoblanadi. Sabzavotlar suvda eriydigan vitaminlarning butun spektrini va yog‘da eriydigan A vitamini, beta-karotinning kashshofini o‘z ichiga oladi. Ko‘pchilik beta-karotin yorqin apelsin sabzavotlarida, masalan, sabzi, qovoq. Shu bilan birga (ayniqsa, tuzlangan karam), barcha rangdagi bulg‘or qalampirida ko‘p bo‘lgan C vitamini sog‘ligimiz uchun ham muhimdir.Ko‘p miqdorda B9 vitamini (foliy kislotasi) gulkaram va dukkakli ekinlarda mavjud. Mutaxassisning ta’kidlashicha, inson tanasi vitaminlarni tabiiy manbalardan mukammal tarzda o‘zlashtiradi va agar vitaminlarning so‘rilishi va ularning faol shaklga o‘tishida genetik buzilishlar bo‘lmasa, ratsiondagi turli xil sabzavotlarning yetarli miqdori bizning tanamizni to‘liq qoplashi mumkin. Suvda eriydigan vitaminlarga kundalik ehtiyoj.Yuzaga keladigan tushunmovchiliklarni o’qituvchidan so’raydilar va  talabalar  bir biri bilan savol javob qiladilar va baholanadilar.  Shu tariqa kafedra professor-o‘qituvchilari o’zlarini qiziqtirgan savollar bilan ma’ruzachi va talabarga murojaat qildilar va seminar savollarga boy hamda ko’tarinki ruhda o’tdi

The scientific-theoretical seminar of Lola Jumaniyazova, intern teacher of the Department of Fruit and Vegetables, Urganch State University, on the topic of the importance of medicinal root vegetables in the national economy
Jumaniyazova. L gave a lecture on the topic "Medicinal importance of root vegetables in the national economy." They spoke about root vegetables. Sershira is planted for its root, i.e. its rhizome. Many I. are food and fodder crops. One-year I. includes radish, two-year I. includes carrots, beets, turnips, rutabagas, parsley, celery, radishes. The two-year-old I. produces a tuber and a rhizome in the year it is sown, and in the second year it gives seeds. The fruit of I. is distinguished by being extremely large, for example, the weight of the Japanese radish reaches 16-30 kg, the length of the lower leaves reaches 1 m. Roots contain sugar (sugar beet, rutabaga), inulin, starch (resin), vitamins (carrot, turnip, radish). I. Well-cultivated, fertile, well-drained land produces abundant crops. After the presentation, they discussed the topic. Vegetables play an important role in a healthy diet and bring a lot of benefits to our body. Vegetables are generally rich in vitamins, trace elements and antioxidants. Vegetables contain the entire spectrum of water-soluble vitamins and fat-soluble vitamin A, a precursor to beta-carotene. Most beta-carotene is found in bright orange vegetables, such as carrots and squash. At the same time (especially sauerkraut), vitamin C, which is abundant in bell peppers of all colors, is also important for our health. A large amount of vitamin B9 (folic acid) is found in cauliflower and legumes. The expert says that the human body perfectly absorbs vitamins from natural sources, and if there are no genetic disorders in the absorption of vitamins and their transition to an active form, a sufficient amount of various vegetables in the diet can fully cover our body. The daily need for water-soluble vitamins. Any misunderstandings that arise are asked by the teacher, and students answer questions with each other and are evaluated. In this way, the professors and teachers of the department addressed the speaker and the student with the questions they were interested in, and the seminar was full of questions and in an upbeat spirit.