Urganch davlat universiteti Meva-sabzavotchilik kafedrasi stajor o'qituvchisi Jumaniyazova Lolaning Ildizmevali sabzavotlarning shifobaxshligi xalq xo'jaligida ahamiyati mavzusidagi ilmiy-nazariy seminari
Jumaniyazova.L  Ildizmevali sabzavotlarning shifobaxshligi xalq xo’jaligida ahamiyati”mavzusida ma’ruzaga chiqdi.Maruzada ildizmevali sabzavotlar haqida gapirdilar.Ildizmevalilar, ildizmevalar — isteʼmol qilinadigan qismi (mevasi) ildizda boʻladigan ekin (sabzavot) lar; Sershira ildizi, yaʼni ildizmevasi uchun ekiladi. Koʻpgina I. oziq-ovqat va yem-xashak ekini hisoblanadi. Bir yillik I. ga rediska, ikki yillik I. ga sabzi, lavlagi, sholgʻom, bryukva, petrushka, selderey, turp kiradi. Ikki yillik I. urugʻi sepilgan yili toʻpbarg chiqarib, ildizmeva hosil qiladi, ikkinchi yili gulpoya chiqarib urugʻ beradi. I. ning mevasi gʻoyat yirik boʻlishi bilan ajralib turadi, mas, yapon turpining ogʻirligi 16—30 kg ga, pastki barglari uzunligi, 1 m ga boradi. Ildizmevada shakar (qand lavlagi, bryukva), inulin (sachratqi), kraxmal (qatron), vitaminlar (sabzi, sholgʻom, rediska) toʻplanadi. I. yaxshi ishlov berilgan, unumdor, namgarchilik yetarli yerlarda moʻl hosil beradi.Shu tariqa maruza tugagach mavzu haqida bahs munozara qildilar.Sabzavotlar sog’lom ovqatlanishda muhim rol o’ynaydi va tanamiz uchun juda ko’p foyda keltiradi. Sabzavotlar, odatda, vitaminlar, mikroelementlar va antioksidantlarga boy hisoblanadi. Sabzavotlar suvda eriydigan vitaminlarning butun spektrini va yog‘da eriydigan A vitamini, beta-karotinning kashshofini o‘z ichiga oladi. Ko‘pchilik beta-karotin yorqin apelsin sabzavotlarida, masalan, sabzi, qovoq. Shu bilan birga (ayniqsa, tuzlangan karam), barcha rangdagi bulg‘or qalampirida ko‘p bo‘lgan C vitamini sog‘ligimiz uchun ham muhimdir.Ko‘p miqdorda B9 vitamini (foliy kislotasi) gulkaram va dukkakli ekinlarda mavjud. Mutaxassisning ta’kidlashicha, inson tanasi vitaminlarni tabiiy manbalardan mukammal tarzda o‘zlashtiradi va agar vitaminlarning so‘rilishi va ularning faol shaklga o‘tishida genetik buzilishlar bo‘lmasa, ratsiondagi turli xil sabzavotlarning yetarli miqdori bizning tanamizni to‘liq qoplashi mumkin. Suvda eriydigan vitaminlarga kundalik ehtiyoj.Yuzaga keladigan tushunmovchiliklarni o’qituvchidan so’raydilar va  talabalar  bir biri bilan savol javob qiladilar va baholanadilar.  Shu tariqa kafedra professor-o‘qituvchilari o’zlarini qiziqtirgan savollar bilan ma’ruzachi va talabarga murojaat qildilar va seminar savollarga boy hamda ko’tarinki ruhda o’tdi

Научно-теоретический семинар Лолы Джуманиязовой, преподавателя-стажера кафедры плодоовощной деятельности Ургенчского государственного университета, на тему значения лекарственных корнеплодов в народном хозяйстве
Джуманиязова Л. прочитала лекцию на тему «Лекарственное значение корнеплодов в народном хозяйстве». Серширу сажают ради корня, то есть корневища. Многие И. являются продовольственными и кормовыми культурами. Однолетний И. включает редис, двухлетний И. включает морковь, свеклу, репу, брюкву, петрушку, сельдерей, редис. Двухлетняя И. в год посева дает клубень и корневище, а на второй год дает семена. Плод И. отличается чрезвычайной крупностью, например, масса японской редьки достигает 16-30 кг, длина нижних листьев достигает 1 м. Корнеплоды содержат сахар (сахарная свекла, брюква), инулин, крахмал (смола), витамины (морковь, репа, редис). I. Хорошо возделываемая, плодородная, хорошо дренированная земля дает обильные урожаи. После презентации обсудили тему. Овощи играют важную роль в здоровом питании и приносят много пользы нашему организму. Овощи, как правило, богаты витаминами, микроэлементами и антиоксидантами. Овощи содержат весь спектр водорастворимых витаминов и жирорастворимый витамин А, предшественник бета-каротина. Больше всего бета-каротина содержится в ярко-оранжевых овощах, таких как морковь и тыква. В то же время (особенно в квашеной капусте) важен для нашего здоровья и витамин С, которого много в болгарском перце всех цветов.Большое количество витамина В9 (фолиевой кислоты) содержится в цветной капусте и бобовых. Эксперт говорит, что организм человека прекрасно усваивает витамины из природных источников, и если нет генетических нарушений в усвоении витаминов и переходе их в активную форму, достаточное количество различных овощей в рационе может полностью покрыть наш организм. Суточная потребность в водорастворимых витаминах.Все возникающие недоразумения задаются учителем, а учащиеся отвечают друг другу на вопросы и оцениваются. Таким образом, профессора и преподаватели кафедры обратились к докладчику и студенту с интересующими их вопросами, и семинар прошел насыщенно вопросами и в приподнятом настроении.