Ozarbayjon Respublikasida bo’lib o’tgan nufuzli xalqaro anjumanda Urganch davlat universiteti professorlari ishtirok etishdi
Joriy yilning 15-aprel kuni Ozarbayjon Respublikasi Ilmlar akademiyasida ozarbayjon shoiri Muhammad Fuzuliy tavalludining 530 yilligiga bag'ishlab “Daho ozarbayjon shoiri Muhammad Fuzuliy musulmon madaniyatining tuhfasi sifatida” mavzusida Xalqaro ilmiy anjuman bo'lib o'tdi.
Ushbu konferensiyada Urganch davlat universitetidan borgan delegatsiya ham ishtirok etdi va O'zbek filologiyasi fakulteti dekani, professor D.G'ayipov turkiy adabiyotning mashhur qalam sohiblaridan biri bo’lgan Muhammad Sulaymon o'g'li Fuzuliy lirikasidagi insonning ma’naviy olami borasida ma'ruza qildi.

15 апреля этого года Академия наук Азербайджанской Республики провела международную научную конференцию, посвященную 530-летию со дня рождения азербайджанского поэта Мухаммада Физули на тему «Гений азербайджанского поэта Мухаммада Физули как дар мусульманской культуры». ".
В конференции также приняла участие делегация Ургенчского государственного университета, а декан факультета узбекской филологии, профессор Д.Гайипов рассказал о духовном мире человека в лирике Физули, одного из известных писателей турецкой литературы. молитва.