Urganch davlat universitetining Oʻzbek filologiyasi fakulteti professor-oʻqituvchilaridan iborat delegatsiyasi Ozarbayjon Respublikasi Milliy Ilmlar akademiyasi Adabiyot institutida “O‘zbek va ozarbayjon filologiyasining dolzarb masalalari” mavzusida tashkil etilgan xalqaro anjumanda ishtirok etmoqda.
16-aprel kuni ushbu anjumanning sho'balar yig'ilishi bo'lib o'tdi. Unda delegatsiya aʼzolari maʼruzalari bilan qatnashdilar.
Anjuman yakunida Milliy Ilmlar akademiyasi Prezidenti, akademik Isa Habibbeyli hamkorlik uchun qatnashuvchilarga o'z minnatdorchiligini bildirdi.

A meeting of branches of the international conference organized on the topic
A delegation of professors and teachers of the Uzbek Philology Faculty of Urganch State University is participating in the international conference on the theme "Current issues of Uzbek and Azerbaijani philology" organized at the Institute of Literature of the National Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan.
A meeting of branches of this conference was held on April 16. Members of the delegation participated in it with their reports.
At the end of the conference, the President of the National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli expressed his gratitude to the participants for their cooperation.