O'zbek filologiyasi fakulteti O'zbek tilshunosligi kafedrasi o'qituvchisi A.Allaberganova tomonidan Rus tili ta'lim yo'nalishi 234-guruh talabalariga "O'zbek tili" fanidan ochiq dars o'tkazildi. Dars O'zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasi bilan boshlandi.
Mashg'ulot "Sinonimlar hamda antonimlar yuzasidan mashq ishlash" mavzusida bo'lib o'tdi. Dars avvalida o'tilgan mavzu "Tezkor savol-javob" metodi orqali takrorlandi. Dars davomida "Tushunchalar tahlili", "Aql charxi" kabi metodlarni qo'llash orqali antonim va sinonimlarga xos qoidalar izohlandi. Sinonim hamda antonimlarning turlari yuzasidan mashq va topshiriqlar bajarildi. Dars yakunida "O'zbek tili antonimlarining izohli lug'ati" va "O'zbek tili sinonimlarining izohli lug'ati" ni tahlil qilish orqali mashg'ulot mavzusi mustahkamlandi.
Darsda kuzatuvchi sifatida O'zbek tilshunosligi kafedrasi dotsenti X.Qodirova hamda kafedra o'qituvchisi D.Jumaniyozovalar ishtirok etdi.

Преподаватель кафедры узбекского языкознания факультета узбекской филологии Аллаберганова А. провела открытый урок по предмету «Узбекский язык» со студентами 234 группы русскоязычного образования. Урок начался с Государственного гимна Республики Узбекистан.
Тренинг проводился по теме «Упражнение на синонимы и антонимы». Тема, затронутая в начале урока, повторялась методом «Быстрый вопрос-ответ». В ходе урока были разъяснены правила использования антонимов и синонимов с использованием таких методов, как «Анализ понятий», «Колесо ума». Были выполнены упражнения и задания, связанные с видами синонимов и антонимов. В конце занятия тема урока была закреплена путем анализа «Аннотированного словаря антонимов узбекского языка» и «Аннотированного словаря синонимов узбекского языка».
В качестве наблюдателей на уроке присутствовали доцент кафедры узбекского языкознания Х.Кадирова и преподаватель кафедры Д.Джуманиезова.