Urganch davlat universitetining barcha kafedralarida ilmiy-nazariy seminarlar muntazam tashkil etilishi yoʻlga qoʻyilgan. Jumladan, "O'zbek tilshunosligi" kafedrasida ilmiy seminarlar har haftaning Payshanba kuni oʻtkazilishi belgilangan.
Bugun kafedra professor-oʻqituvchilari, yosh ilmiy tadqiqotchilar, magistrlar ishtirokida "O'zbek tilshunosligining dolzarb muammolari" nomli ilmiy-nazariy va "Tilshunoslik fanlarini o'qitish samaradorligini oshirish yo'llari" nomli ilmiy-uslubiy seminar bo'lib o'tdi.
Seminarda kafedra o'qituvchisi F.Masharipova"Erkin Samandarning "Sulton Jaloliddin" romanidagi toponimlarning qo'llanilishi xususida", magistrant S.To'liboyeva "Gavhar Ibodullayeva she'riyatidagi leksik birliklarning lingvopoetik xususiyatlari", magistrant G.Erkayeva "Janubiy Qoraqolpog'istondagi shaxsning kasb-kori bilan bog'liq laqablarning leksik-semantik xususiyatlari" mavzulari yuzasidan tadqiqotlarini seminar aʼzolariga bayon qildilar.

Scientific and theoretical seminars are regularly organized in all departments of Urganch State University. In particular, scientific seminars at the "Uzbek Linguistics" department are scheduled to be held every Thursday.
Today, a scientific-theoretical seminar entitled "Actual problems of Uzbek linguistics" and a scientific-methodological seminar entitled "Ways to improve the effectiveness of teaching linguistics" were held with the participation of professors-teachers of the department, young researchers, masters.
In the seminar, department teacher F. Masharipova "On the use of toponyms in Erkin Samandar's novel "Sultan Jaloliddin", master's student S. Toliboyeva "Linguopoetic features of lexical units in Gavhar Ibodullayeva's poetry", master's student G. Erkayeva "South Karakalpakstan lexical-semantic features of nicknames related to a person's profession" and presented their research to the members of the seminar.