Urganch davlat universitetida 2024-yilning 24-iyunidan 5-iyuliga moʻljallangan CIMPA yozgi maktabi bugun oʻz ishini boshladi.
CIMPA school – Xalqaro fundamental va tadbiqiy matematika markazi (Centre International de Mathématiques Pures et Appliquées) Fransiya tashkiloti bo‘lib, asosiy maqsadi dunyoda matematikani rivojlantirishga ko‘maklashishdan iborat. U har yili dunyo bo‘ylab 20 tacha xalqaro matematika maktablarini tashkil etadi va moliyalashtiradi. Urganch davlat universiteti ushbu markaz bilan 2021-yildan buyon hamkorlik qilib kelmoqda.
Bu yil ham ikki haftalik CIMPA yozgi maktabi dunyoning oʻndan ortiq davlatlaridan taniqli matematik olimlar va ilmiy izlanuvchilarni Al-Xorazmiy vatanida jam qildi.
Taʼkidlanganidek, AQSh, Yevropa Ittifoqi va Rossiyadan 10 nafar yetuk matematik olimlar, O‘zbekiston, Qozog‘iston, Xitoy, Hindiston, Turkiya, Filippin, AQSh dan tashrif buyuradigan tinglovchilarga ma’ruza va amaliy mashg‘ulotlar olib boradilar.
Xalqaro maktab doirasida Xorazmning turistik hududlari boʻlgan Xiva “Ichan qal’a” muzey qoʻriqxonasi va “Qalajiq qal’a” meʼmoriy obyektlariga 2 kunlik sayohat va madaniy tadbirlar rejalashtirilgan.

The CIMPA summer school from June 24 to July 5, 2024 at Urgench State University started its work today.
CIMPA school - International Center of Fundamental and Applied Mathematics (Centre International de Mathématiques Pures et Appliquées) is a French organization whose main goal is to promote the development of mathematics in the world. Every year, it organizes and finances 20 international mathematics schools around the world. Urgench State University has been cooperating with this center since 2021.
This year, the two-week CIMPA summer school gathered well-known mathematicians and researchers from more than ten countries of the world in the homeland of Al-Khorazmi.
As noted, 10 advanced mathematicians from the USA, the European Union and Russia will give lectures and practical training to the audience from Uzbekistan, Kazakhstan, China, India, Turkey, the Philippines, and the USA.
As part of the international school, a 2-day trip and cultural events are planned to Khiva "Ichan Kala" museum-reserve and "Kalajik Kala" architectural objects, which are tourist areas of Khorezm.