Bugun Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev tomonidan barcha prorektorlar, fakultetlar dekanlari hamda boʻlim boshliqlari ishtirokida tanqidiy-tahliliy ruhda yigʻilish oʻtkazildi.
Yigʻilishda asosiy eʼtibor yangi 2024-2025 oʻquv yiliga tayyorgarlik hamda qabul jarayonlari masalalariga qaratildi.
Xususan, qabul jarayonlarini yuqori saviyada oʻtkazish, bu borada ochiqlik va shaffoflikni taʼminlash, turli noxush holatlarni oldini olish, ota-onalar va abituriyentlar orasida har xil firibgarlarning turli aldovlariga aldanib qolmasliklari uchun tushuntirish ishlarini olib borish zarurligi taʼkidlandi. Qolaversa, professor-oʻqituvchilar va xodimlarning noqonuniy holatlarga aralashib qolishlarini oldini olish boʻyicha yana bir bor tushuntirishlar berilib, jamoa ogohlikka chaqirildi.
Shuningdek, kafedralarning bugungi holati, 2024-2025 o‘quv yilida professor-o‘qituvchilarga o‘quv yuklamalarini adolatli taqsimlash hamda o‘quv rejalarini o‘z vaqtida tasdiqlatish masalasi muhokama etildi.

Сегодня ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев провел критико-аналитическое совещание с участием всех проректоров, деканов факультетов и заведующих кафедрами.
Основное внимание на встрече было уделено подготовке к новому 2024-2025 учебному году и процессам приёма.
В частности, было подчеркнуто, что необходимо проводить процессы приёма на высоком уровне, обеспечивать открытость и прозрачность в этом отношении, предотвращать различные неприятные ситуации, просвещать родителей и абитуриентов, чтобы они не были обмануты различными мошенничествами. Кроме того, в очередной раз были даны разъяснения о том, как не допустить вовлечения профессоров и сотрудников в противоправные ситуации, и призвали общественность быть в курсе.
Также обсуждалось текущее состояние кафедр, вопросы справедливого распределения учебной нагрузки между профессорско-преподавательским составом в 2024-2025 учебном году, своевременного утверждения учебных планов.
В завершение были заслушаны мнения и предложения руководства по основным вопросам повестки дня заседания.