Xorazm qovunchiligini keng targʻib qilish va bu orqali mahalliy hamda xorijiy sayyohlar eʼtiborini jalb etish maqsadida har yili an’anaviy tarzda o’tkazilib kelinayotgan “Qovun sayli” festivali qizgʻin davom etmoqda.
Shu oʻrinda “Qovun sayli” festivalida faol ishtirok etayotgan Urganch davlat universitetining salohiyatini yuqori darajada namoyish etishda o‘zining munosib hissasini qo‘shayotgan professor-o‘qituvchilar va ko‘ngilli talaba-yoshlarning mehnatlarini alohida e’tirof etish joiz. Jamoamizning tinimsiz izlanishlari va saʼy-harakatlari sayilning yuqori darajada oʻtishida munosib hissa boʻlmoqda.
“Qovun sayli” festivaliga tashrif buyurgan chet ellik mehmonlar Urganch davlat universiteti pavilonidan joy olgan qovun va turli poliz ekinlaridan tayyorlangan mahsulotlarga katta qiziqish bildirishmoqda. Qovunni qayta ishlash orqali tayyorlangan mahsulotlarni tatib ko'rishmoqda.
Barcha yurtdoshlarimiz va xorijlik mehmonlarimizni Urganch davlat universiteti palivoniga mamnuniyat bilan taklif etamiz. Keling, koʻring, yozning issiq kunida qovunli muzqaymoq va sharbatlardan, tarvuzli yaxna ichimliklar va kokteyllardan bahramand boʻling!

С целью широкого продвижения Харезмской дыни и привлечения внимания как местных, так и иностранных туристов ежегодно проводится традиционный фестиваль “Карнавал дынь ”.
Здесь стоит особо отметить труд профессорско-преподавательского состава и студентов-волонтеров, которые вносят достойный вклад в высокую демонстрацию потенциала Ургенчского государственного университета, активно участвующего в фестивале” Карнавал дынь". Неустанные исследования и усилия нашей команды вносят достойный вклад в прохождение карнавала на высоком уровне.
Иностранные гости, посетившие фестиваль ” Карнавал дынь", проявляют большой интерес к продукции из дыни и к различным сортам дыни , представленным в павильоне Ургенчского государственного университета. Дегустируются продукты, приготовленные путем переработки дыни.
Мы с радостью приглашаем всех наших соотечественников и иностранных гостей посетить павильон Ургенчского государственного университета. Приходите и наслаждайтесь мороженым и соками из дыни, арбузными напитками и коктейлями в жаркий летний день!