Xorazm qovunchiligini keng targʻib qilish va bu orqali mahalliy hamda xorijiy sayyohlar eʼtiborini jalb etish maqsadida har yili an’anaviy tarzda o’tkazilib kelinayotgan “Qovun sayli” festivali qizgʻin davom etmoqda.
Shu oʻrinda “Qovun sayli” festivalida faol ishtirok etayotgan Urganch davlat universitetining salohiyatini yuqori darajada namoyish etishda o‘zining munosib hissasini qo‘shayotgan professor-o‘qituvchilar va ko‘ngilli talaba-yoshlarning mehnatlarini alohida e’tirof etish joiz. Jamoamizning tinimsiz izlanishlari va saʼy-harakatlari sayilning yuqori darajada oʻtishida munosib hissa boʻlmoqda.
“Qovun sayli” festivaliga tashrif buyurgan chet ellik mehmonlar Urganch davlat universiteti pavilonidan joy olgan qovun va turli poliz ekinlaridan tayyorlangan mahsulotlarga katta qiziqish bildirishmoqda. Qovunni qayta ishlash orqali tayyorlangan mahsulotlarni tatib ko'rishmoqda.
Barcha yurtdoshlarimiz va xorijlik mehmonlarimizni Urganch davlat universiteti palivoniga mamnuniyat bilan taklif etamiz. Keling, koʻring, yozning issiq kunida qovunli muzqaymoq va sharbatlardan, tarvuzli yaxna ichimliklar va kokteyllardan bahramand boʻling!

In order to widely promote Khorezm melon production and thereby attract the attention of local and foreign tourists, the traditional Melon festival is in full swing.
At this point, it is appropriate to acknowledge the work of professors and teachers and volunteer students-youngsters who are actively participating in the Melon festival and are making a worthy contribution to the high level of demonstration of the potential of Urgench State University. The tireless research and efforts of our team make a worthy contribution to the success of the year.
Foreign guests who visited the Melon festival show great interest in the products made from melons and various polys crops, located in the pavilion of Urgench State University. They are tasting products made by processing melons.
We gladly invite all our compatriots and foreign guests to the pavilion of Urganch State University. Come and enjoy melon ice cream and juices, watermelon smoothies and cocktails on a hot summer day!