Hashar – xalqimizning qadimiy va asl qadriyatlaridan biridir. Uning zamirida obodlik, hamjihatlik, mehr-oqibat, xayr-saxovat, bunyodkorlik mujassam.
24–25-avgust kunlari Respublikamiz bo’ylab “Mahalla obod — yurt obod” shiori ostida umumxalq xayriya hashari o‘tkazilmoqda. Shu qatorda bugun Urganch davlat universitetida ham obodonlashtirish hamda tozalash ishlariga bel bog’landi.
Jarayon davomida hududlar begona o‘tlardan tozalanmoqda, daraxtlarning ortiqcha shox-shabbalari kesilib, oqlanmoqda. O‘quv binolari va talabalar turar joylarining atroflarida tozalik va ta’mirlash ishlari olib borilmoqda.
“Mahalla obod — yurt obod” shiori ostida yurtimiz bo’ylab o‘tkazilayotgan ushbu xayriya hashari vatanimizni yanada obod etish, shu bilan birga, mustaqilligimizning 33 yillik bayramini munosib kutib olishga xizmat qiladi.

Hashar is one of the ancient and original values of our nation. At its heart is prosperity, harmony, kindness, generosity, and creativity.
On August 24-25, a nationwide charity event is being held across the country under the slogan "Prosperous neighborhood - prosperous country". Along with this, today, Urgench State University started beautification and cleaning work.
During the process, the areas are cleared of weeds, excess branches of trees are cut and whitened. Cleaning and repair works are being carried out around educational buildings and student residences.
Under the slogan "Prosperous neighborhood - prosperous country", this charity event is held throughout our country to further improve our homeland and, at the same time, serve to welcome the 33rd anniversary of our independence.