26-27 avgust kunlari Urganch davlat uiversiteti tasvirlar nazariyasi bo’yicha  Xitoy-O’zbekiston olimlarining Birinchi ilmiy anjumaniga mezbonlik qilmoqda. Urganch davlat universiteti, Yangi O’zbekiston universiteti hamda O’z.FAning Matematika instituti tomonidan tashkil etilgan ushbu anjumanda Xitoy va O’zbekiston olimlari bilan birga Kanada, Avstraliya, AQSH, Koreya, Yaponiya  kabi rivojlangan davlatlarning yetakchi ilmiy markazlaridan tashrif buyurgan 20 dan ortiq eng kuchli mutaxassislar qatnashmoqda.
Anjumanning ochilish marosimida universitet rektori B.Abdullayev soʻzga chiqib, Xitoy oliy taʼlim muassasalari bilan yoʻlga qoʻyilgan hamkorlik aloqalari hamda matematika sohasi boʻyicha xorijlik olimlar bilan muntazam oʻtkazilib kelinayotgan xalqaro konferensiyalar haqida toʻxtaldi va navbatdagi anjuman ishiga rivoj tiladi.  Shuningdek, ochilish marosimida Yangi O’zbekiston universiteti professori F.Eshmatov, Xitoyning Pekin universiteti professori Jiping Zhang tabrik nutqini soʻzladilar.
Shundan soʻng, xalqaro ilmiy anjuman olimlarning maʼruzalari bilan davom etdi.
Ma’lumot uchun, ushbu yirik ilmiy tadbir 20-30 avgust kunlari yurtimizning turli hududlarida bo’lib o’tmoqda.  Ishtirokchilar Toshkent, Samarqand, Buxoro, Xiva, Nukus shaharlarida bo’lib, yurtimizning diqqatga sazovor joylariga tashrif buyurishlari rejalashtirilgan.

On August 26-27, Urgench State University is hosting first China-Uzbekistan Conference in Representation Theory. At this conference, organized by Urgench State University, New Uzbekistan University and the Institute of Mathematics of Academy of Sciences of Uzbekistan, together with scientists from China and Uzbekistan, more than 20 visitors from leading scientific centers of developed countries such as Canada, Australia, USA, Korea, Japan the strongest experts are participating.
At the opening ceremony of the conference, the rector of the university B.Abdullayev made a speech, spoke about the cooperation relations established with Chinese higher education institutions and the international conferences held regularly with foreign scientists in the field of mathematics, and wished for progress in the work of the next conference. Also, at the opening ceremony, Professor of New Uzbekistan University, F.Eshmatov and Professor of Peking University of China, Jiping Zhang gave a congratulatory speech.
After that, the international scientific conference continued with the lectures of scientists.
For information, this major scientific event is taking place on August 20-30 in different regions of our country. The participants are scheduled to visit the cities of Tashkent, Samarkand, Bukhara, Khiva, Nukus and the sights of our country.