26-27 avgust kunlari Urganch davlat uiversiteti tasvirlar nazariyasi bo’yicha  Xitoy-O’zbekiston olimlarining Birinchi ilmiy anjumaniga mezbonlik qilmoqda. Urganch davlat universiteti, Yangi O’zbekiston universiteti hamda O’z.FAning Matematika instituti tomonidan tashkil etilgan ushbu anjumanda Xitoy va O’zbekiston olimlari bilan birga Kanada, Avstraliya, AQSH, Koreya, Yaponiya  kabi rivojlangan davlatlarning yetakchi ilmiy markazlaridan tashrif buyurgan 20 dan ortiq eng kuchli mutaxassislar qatnashmoqda.
Anjumanning ochilish marosimida universitet rektori B.Abdullayev soʻzga chiqib, Xitoy oliy taʼlim muassasalari bilan yoʻlga qoʻyilgan hamkorlik aloqalari hamda matematika sohasi boʻyicha xorijlik olimlar bilan muntazam oʻtkazilib kelinayotgan xalqaro konferensiyalar haqida toʻxtaldi va navbatdagi anjuman ishiga rivoj tiladi.  Shuningdek, ochilish marosimida Yangi O’zbekiston universiteti professori F.Eshmatov, Xitoyning Pekin universiteti professori Jiping Zhang tabrik nutqini soʻzladilar.
Shundan soʻng, xalqaro ilmiy anjuman olimlarning maʼruzalari bilan davom etdi.
Ma’lumot uchun, ushbu yirik ilmiy tadbir 20-30 avgust kunlari yurtimizning turli hududlarida bo’lib o’tmoqda.  Ishtirokchilar Toshkent, Samarqand, Buxoro, Xiva, Nukus shaharlarida bo’lib, yurtimizning diqqatga sazovor joylariga tashrif buyurishlari rejalashtirilgan.

26-27 августа в Ургенчском государственном университете проходит первая научная конференция китайско-узбекских ученых по теории изображений. Ургенчский государственный университет, Университет Нового Узбекистана и Уз.Ан. В конференции, организованной институтом математики, наряду с учеными из Китая и Узбекистана принимают участие более 20 сильнейших специалистов из ведущих научных центров развитых стран, таких как Канада, Австралия, США, Корея, Япония.
На открытии конференции ректор университета Б.Абдуллаев рассказал о налаженных партнерских отношениях с высшими учебными заведениями Китая, а также о регулярно проводимых международных конференциях с иностранными учеными в области математики и пожелал дальнейшей работы конференции. Также на церемонии открытия присутствовал профессор Университета Нового Узбекистана Ф.Эшматов, профессор Пекинского университета Китая Цзипин Чжан выступил с поздравительной речью.
После этого Международная научная конференция продолжилась лекциями ученых.
К вашему сведению, это крупное научное мероприятие проходит с 20 по 30 августа в разных регионах нашей страны. Участники посетят Ташкент, Самарканд, Бухару, Хиву, Нукус и посетят достопримечательности нашей страны.