Ozarbayjonlik mehmonlar uchun madaniy tadbir tashkil etildi
Bugun Urganch davlat universitetiga tashrif buyurgan Ozarbayjon Respublikasi delegatsiyasi a’zolari uchun oliygoh Madaniyat saroyida Filologiya va sanat fakulteti tomonidan madaniy tadbir namoyish etildi.
Tadbirni universitet rektori B.Abdullayev ochib berib, ikki xalq o’rtasidagi azaliy do’stlik aloqalari, mamlakatlar o’rtasida hamkorlikda ta’lim, madaniyat va turizm sohalarida amalga oshirilayotgan islohotlar va ularning yorqin istiqbollari haqida so’z yuritdi. Mehmonlarning oliygohga tashrifidan mamnunligini bildirdi.
Ozarbayjon Respublikasi Shusha shahri delegatsiya rahbari A.Kerimov ham tadbirda so’zga chiqib, mehmondo’stlik uchun universitet jamoasiga minnatdorchilik bildirdi. Oliygohda Ozarbayjon madaniyati, adabiyoti va urf-odatlariga bo’lgan qiziqishidan mamnuniyatini izhor qilib, kelgusida hamkorlikda faoliyat olib borish istagini bildirdi.
Tadbirda fakultetning isteʼdodli talaba-yoshlari tomonidan oʼzbek va ozar xalqlari uchun birdek qadrli va sevimli boʻlgan kuy-qoʻshiqlar ijro etildi, har ikkala xalq milliyligi aks etgan goʻzal raqslar namoyish etildi.
Ayniqsa, O'zbekiston Respublikasi xalq hofizi O.Matchanov tomonidan ijro etilgan milliy maqomchiligimiz goʻzal namunalari mehmonlarga manzur bo’lib, barchaga xush kayfiyat ulashdi.

Сегодня для членов делегации Азербайджанской Республики, посетившей Ургенчский государственный университет, факультетом филологии и искусства во Дворце культуры университета было организовано культурное мероприятие.
Ректор университета Б.Абдуллаев открыл мероприятие и рассказал о многолетней дружбе между двумя народами, реформах, реализуемых в сфере образования, культуры и туризма в сотрудничестве между странами, и их радужных перспективах. Он выразил удовлетворение визитом гостей в университет.
На мероприятии также выступил руководитель делегации города Шуша (Азербайджанская Республика) А.Керимов, который поблагодарил коллектив университета за гостеприимство. Он выразил удовлетворение интересом к культуре, литературе и традициям Азербайджана в ВУЗе и выразил желание работать в сотрудничестве в будущем.
На мероприятии талантливой студенческой молодежью факультета были исполнены песни, одинаково ценные и любимые узбекским и азербайджанским народами, показаны красивые танцы, отражающие национальность обоих народов.
В частности, народный Хафиз Республики Узбекистан исполненные О. Матчановым. Прекрасные образцы национального самосознания, понравились гостям и подарили всем хорошее настроение.