Yurtimizda yoshlar masalasi davlat siyosati darajasida ekanligi barchamizga birdek ayon. Taʼkidlanganidek, Urganch davlat universitetida ham yoshlar uchun ko’plab imkoniyat va shart-sharoitlar mavjud. Joriy yilda universitetga o’qishga qabul qilingan talabalar bilan rektor uchrashuvlarida ham yoshlar ana shu keng imkoniyat va sharoitlar bilan yaqindan tanishtirilmoqda.
13-sentabr kuni Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayevning navbatdagi uchrashuvi Tabiiy va qishloq xo’jaligi fanlari fakulteti 1-bosqich talabalari ishtirokida o’tkazildi.
Dastavval, rektor B.Abdullayev mamlakatimiz va universitet ta’lim tizimida amalga oshirilayotgan islohotlar to’g’risida so‘z yuritdi. Shuningdek, oliygohimizda iqtidorli talabalar uchun yaratilgan imkoniyatlar haqida to’xtalib, bu sharoitlardan unumli foydalangan holda yoshlarni ilm olishga chorladi.
Shuningdek, uchrashuvda birinchi prorektor D.Ibadullayev universitetdagi maʼnaviy-maʼrifiy jarayonlar haqida, Korrupsiyaga qarshi kurashish "Komplayens-nazorat" tizimini boshqarish boʻlimi boshligʻi X.Shixova esa korrupsiyaning turlari hamda korrupsiyaviy huquqbuzarliklar sodir etilganda qonun oldida javobgarlik mavjudligi haqida ma'lumotlar berdilar.
Uchrashuv davomida talabalar universitet ichki tartib-qoidalari, o‘quv jarayonlari va yakuniy nazorat tizimi haqida o‘zlarini qiziqtirgan savollariga javob oldilar.

Всем нам одинаково ясно, что вопрос молодежи в нашей стране находится на уровне государственной политики. Как уже отмечалось, в Ургенчском государственном университете также есть много возможностей и условий для молодежи. На встречах ректора со студентами, поступившими в ВУЗ в текущем году, молодежь также знакомится с этими широкими возможностями и условиями.
13 сентября ректор Ургенчского государственного университета Б.Абдуллаев провёл очередную встречу с участием студентов 1-го курса факультета естественных и сельскохозяйственных наук.
Сначала ректор Б.Абдуллаев рассказал о проводимых реформах в системе образования нашей страны и Университета. Он также рассказал о возможностях, созданных в нашем вузе для одаренных студентов, и призвал молодежь учиться в этих условиях.
Также на встрече присутствовал первый проректор Д.Ибадуллаев о духовно-просветительских процессах в университете, начальник отдела управления системой противодействия коррупции "Комплаенс-контроль" Х.А.Шихова предоставила информацию о видах коррупции, а также о наличии ответственности перед законом при совершении коррупционных правонарушений.
В ходе встречи студенты получили ответы на интересующие их вопросы о внутренних процедурах университета, учебных процессах и системе окончательного контроля.