Joriy yilning 23–27-sentyabr kunlari Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan O‘zbekistonda ilk bor O‘zbekiston va Italiya o‘rtasida oliy ta’lim sohasidagi aloqalarni yanada mustahkamlashga qaratilgan Birinchi O‘zbekiston-Italiya ta’lim forumi o‘tkazilmoqda. Forumning ilki kuni Toshkent shahridagi Turin politexnika universitetida tashkil etilmoqda.
Forumda 40 dan ortiq O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalari rahbarlari qatorida Urganch davlat universiteti rektori, prof. Baxrom Abdullayev O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor Sardor Xodjaniyozov bilan birgalikda ishtirok etmoqda.
Universitetimiz yetakchilari bugun mazkur forum doirasida Italiyaning Parma universiteti vitse-prezidenti Maria Cecilia Mancini bilan muzokaralar olib borib, hamkorlik memoranumini imzolashdi.
Shuningdek, mazkur forum doirasida universitetimiz yetakchilari Italiyaning yana ikkita oliy taʼlim muassasasi bilan hamkorlik oʻrnatishga erishdilar. Jumladan, Italiyaning Kalyari universiteti prorektori Aleksadra Carucci hamda Salento universiteti rektori Polis Fabio bilan muzokaralar olib borilib, universitetlar uchun oʻzaro manfaatli hamkorlik memorandumlari imzolandi.
Endilikda ushbu oliygohlar bilan professor-oʻqituvchi va talabalar almashinuvi yo'lga qo'yish, akademik nashrlarni birgalikda amalga oshirish, ilmiy tadqiqot loyihalarini birgalikda ishlab chiqish, innovatsion ta'lim faoliyatini birgalikda yaratish va rivojlantirish, shuningdek, hamkorlikda konferensiyalar va seminarlar tashkil etish singari bir qator hamkorlik ishlari amalga oshiriladi.

С 23 по 27 сентября текущего года Министерством высшего образования, науки и инноваций в Узбекистане впервые проводится узбекско-итальянский образовательный форум, направленный на дальнейшее укрепление связей между Узбекистаном и Италией в сфере высшего образования. Первый день форума проходит в Туринском политехническом университете в Ташкенте.
В числе руководителей более 40 высших учебных заведений Узбекистана на форуме присутствовал ректор Ургенчского государственного университета проф. Бахром Абдуллаев вместе с проректором по учебной работе Сардаром Ходжаниязовым.
Сегодня в рамках данного форума лидеры нашего университета провели переговоры с вице-президентом Университета Пармы в Италии Марией Сесилией Манчини и подписали меморандум о сотрудничестве.
Также в рамках данного форума лидерам нашего университета удалось наладить сотрудничество с двумя другими высшими учебными заведениями Италии. В частности, были проведены переговоры с проректором Итальянского университета Кальяри Алексадрой Каруччи и ректором университета Саленто Полисом Фабио и подписаны меморандумы о взаимовыгодном сотрудничестве для университетов.
В настоящее время с этими вузами осуществляется ряд совместных работ, таких как налаживание профессорско-преподавательского и студенческого обмена, совместная реализация академических публикаций, совместная разработка научно-исследовательских проектов, совместное создание и развитие инновационной образовательной деятельности, а также организация совместных конференций и семинаров.