Dunyodagi minglab kasblar orasida eng buyuk kasb – bu o’qituvchilik kasbidir. Chunki, o’qituvchilik toki hayot bor ekan, o’zining ma’no-mazmunini va olijanobligini, ahamiyati va hurmatini hech qachon yo’qotmaydi. Bugungi bayram dasturidan oʻrin olgan har bir badiiy chiqishda ana shu oʻzbekona qadriyat mujassam boʻldi.
1-oktabr – “O‘qituvchi va murabbiylar kuni” munosabati bilan Urganch davlat universitetida tashkil etilgan bayram tadbirida universitet rahbariyati, professor-o‘qituvchilari, tyutorlari hamda talaba-yoshlar ishtirok etdilar. Badiiy tadbirni universitet birinchi prorektori D.Ibadullayev tabrik so‘zi bilan ochib berib, Urganch davlat universiteti rektorining bayram tabrigini oʻqib eshittirdi.
Dastlab taʼlim sohasida samarali mehnat qilib, talaba-yoshlarning zamon talablari asosida puxta bilim olishlariga ulkan hissa qoʻshib kelayotgan bir guruh ustozlar universitet maʼmuriyati hamda Kasaba uyushma qoʻmitasi tomonidan munosib taqdirlandi.
Badiiy chiqishlarda Filologiya va sanʼat fakulteti Sanʻat kafedrasi “Jayxun” orkestr jamoasining goʻzal kuy- qoʻshiqlari, isteʼdodli talabalarning sheʼr va ashulalari ishtirokchilarga bayram shukuhini bagʻishladilar.

Among the thousands of professions in the world, the greatest profession is the teaching profession. Because as long as there is life, teaching will never lose its meaning and nobility, importance and respect. This Uzbek value was embodied in every artistic performance included in today's holiday program.
October 1 - the celebration organized at Urgench State University in connection with the "Teachers' Day" was attended by the management of the university, professors, teachers, tutors and students. The first vice-rector of the university - D. Ibadullayev opened the artistic event with a congratulatory speech and read the holiday greetings of the rector of Urgench State University.
A group of teachers, who have been working effectively in the field of education and contributing to the thorough education of students based on the requirements of the times, were duly awarded by the university administration and the Trade Union Committee.
At the artistic performances, the beautiful songs of the "Jayhun" orchestra group of the Art Department of the Faculty of Philology and Art, poems and songs of talented students gave the participants a festive mood.