“Yangi Oʻzbekistonning tadbirkor ayollari” shiori ostida
Joriy yilning 7-12 oktabr kunlari yurtimiz boʻylab oʻtkazilayotgan "Innowomenweek-2024"  ixtirochi xotin-qizlarning innovatsion haftaligi doirasida bugun UrDU Kimyoviy texnologiyalar fakultetida universitet olima ayollari va yosh tadqiqotchi qizlarining koʻrgazmasi tashkil etildi.  Koʻrgazma “Yangi Oʻzbekistonning tadbirkor ayollari” shiori ostida boʻldi.
Unda Xorazm viloyati hokimining oʻrinbosari, Oila va xotin-qizlar boshqarmasi boshligʻi N.Qutlimurotova ishtirok etib, tadbirni ochib berdi hamda Respublika miqyosida o‘tkazilayotgan mazkur haftalik mohiyati haqida to‘xtaldi va universitet olimalari tomonidan ko‘rgazmaga qo‘yilgan mahsulotlarni e‘tirof etdi. Shuningdek, fakultet dekani Sh.Kuramboyev mazkur haftalikning ahamiyati va olima ayollarning o‘ziga xos bayrami ekanligi haqida gapirib, haftalik ishiga muvaffaqiyat tiladilar.
Ta‘kidlash joizki, ushbu ko‘rgazmaga Urganch davlat universiteti ilmiy izlanuvchilari, magistr va doktorantlari, yosh olimalar va professor-o‘qituvchilari tomonidan tadqiq qilingan 50 dan ortiq yangi ishlanmalar namoyish etildi.
Koʻrgazmada universitetning Xotin-qizlar masalalari boʻyicha rektor maslahatchisi N.Atajanova hamda universitetning bir guruh olima ayollari, professor-oʻqituvchilar, doktorantlar, mustaqil izlanuvchilar va iqtidorli talaba-qizlari ishtirok qilishdi.

В рамках инновационной недели женщин-изобретателей "Innowomenweek-2024", которая проходит в нашей стране с 7 по 12 октября, сегодня на факультете химических технологий УрГУ была организована выставка женщин-ученых университета и молодых девушек-исследователей. Выставка прошла под девизом “Женщины-предприниматели нового Узбекистана”.
В нём приняла участие заместитель губернатора Харезмской области, начальник управления семьи и женщин Н.Кутлимуротова, и открыла мероприятие и рассказала о характере проводимой в Республике недели и признала представленные учеными Университета продукты. Также декан факультета Ш.Курамбаев рассказал о значении этой недели и о том, что это особый праздник женщин-ученых, и пожелал им успехов в работе.
Стоит отметить, что на этой выставке было представлено более 50 новых разработок, исследованных исследователями, магистрами и докторантами, молодыми учеными и профессорско-преподавательским составом Ургенчского государственного университета.
На выставке присутствовал советник ректора университета по женским вопросам Н.Атажанова, а также группа женщин-ученых, профессоров, докторантов, независимых исследователей и талантливых студенток университета.