Ma’lumki, 1991 yil 6 sentyabr sanasi — Vatanimiz mustaqillik solnomasiga unutilmas kun bo‘lib muhrlandi. Shu kuni O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa ishlari vazirligi tashkil etildi. 1992 yil 14 yanvar kuni esa mustaqil davlatimiz hududidagi barcha harbiy qism va bo‘linmalarni O‘zbekiston tasarrufiga o‘tkazish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.Yurtboshimiz tashabbusi bilan e’lon qilingan mazkur hujjat-mamlakatimiz xavfsizligiga tahdid solishi mumkin bo‘lgan va mintaqada kelib chiqayotgan xavf-xatarlarni har tomonlama tahlil etish asosida, armiyamizni isloh qilishning uzoq muddatli dasturi ishlab chiqilishiga keng yo‘l ochdi.
Shu bois, har yili 14 yanvar — Vatan himoyachilari kuni bayrami sifatida mamlakatimiz bo‘ylab katta tantana qilinadi. 2020 yil 10 yanvar kuni Urganch davlat universiteti Pedagogika, san’atshunoslik va tabiiy fanlar fakultetlarida bayram tadbiri o‘tkazildi. Tadbir juda ko‘tarinki kayfiyatda o‘tkazildi.

Ургенчский государственный университет провел праздничное мероприятие на факультете педагогики, искусства и естествознания
Как известно, 6 сентября 1991 года - отмечен памятный день в Хронике Независимости нашей страны. В тот же день было создано Министерство обороны Республики Узбекистан. 14 января 1992 года было принято решение о переводе всех воинских частей и частей на территорию нашего независимого государства. и комплексная долгосрочная программа военной реформы, основанная на всестороннем анализе угроз, исходящих от региона.
Поэтому каждый год 14 января - День защитников Отечества отмечается по всей стране. 10 января 2020 года в Ургенчском государственном университете состоялось торжественное мероприятие на факультете педагогики, искусства и естествознания. Событие было отличным.