Bugun, 11-fevral kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida talaba-yoshlarning kitobga bo'lgan mehrini yanada oshirish, kitobxonlik madaniyatini yoshlar orasida keng targ'ib qilish maqsadida an'anaviy tarzda o'tkazilib kelinayotgan "Kitobxon talaba" ko'rik-tanlovining final soni bo'lib o'tdi. Unda Filologiya va san’at fakulteti professor-o'qituvchilari va talaba-yoshlari ishtirok qildi.Tanlovda ishtirokchilar rus adabiyotidan I.S.Turgenevning "Накануне", I.A.Goncharovning "Обычной истории", F.M.Dostoyevskiyning "Братьям Карамазовым" asarlari bo'yicha bellashdilar o'zbek adabiyotidan Ahmad A’zamning “Ro'yo yoxud Gulistonga safar”, Erkin Samandarning “Sulton Jaloliddin”, Tog'ay Murodning “Ot kishnagan oqshom”, Said Ahmadning “Hijron kunlarida” asarlari bo'yicha bellashdilar.
Tanlov ikki bosqich asosida o'tkazildi. 1-bosqich "Annotatsiya mahorati", 2-bosqich "Targ'ibot" sharti hisoblanib, ushbu shartlar davomida moderator tomonidan tavsiya etib borilgan kitoblarning mazmun-mohiyati, g‘oyasi va ahamiyati to‘g‘risida ishtirokchilar o'z sharhlarini bayon etib, kitobxonlik va mutolaa madaniyatini targ‘ib etish jarayonini amalga oshirdilar.Tanlov ishtirokchilarining chiqishlari hakamlar hay'ati tomonidan munosib baholanib borildi.Tanlov natijalariga ko`ra, Filologiya va tillarni o`qitish:rus tili ta`lim yo`nalishi 221-guruh talabasi Ataxanova Y. g`oliblikni qo`lga kiritdi.Tanlov yakunida UrDU rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov, birinchi prorektor D.Ibadullayev hamda Filologiya va san'at fakulteti dekani D.G'ayipovlar so'zga chiqib, kitobxonlik hamda kitobning inson ma'naviy olamidagi ahamiyati haqida fikr yuritishdi, bu borada talabalarning muvaffaqiyatlarini e'tirof etishdi. Shuningdek, "Kitobxon talaba" ko'rik-tanlovining final soni g'oliblarini munosib taqdirlashdi.

Сегодня, 11 февраля, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Беруни состоялся итоговый выпуск конкурса «Студент книголюб», который традиционно проводится в целях дальнейшего повышения любви студентов и молодежи к книгам, широкой пропаганды культуры чтения среди молодежи. В нем приняли участие преподаватели, преподаватели и студенты факультета филологии и искусства. Участники конкурса соревновались в произведениях русской литературы «Накануне» И.С. Тургенева, «Обычной истории» И.А. Гончарова, «Братья Карамазовы» Ф.М. Достоевского, «Сон или путешествие в Гулистан» узбекской литературы, «Султан» Эркина Самандара. Джалалуддин», «Ночь шепота лошади» Тогая Мурада и «Дни Хиджрана» Саида Ахмеда.
Конкурс проводился по принципу двух этапов. Условием считался 1 этап «Мастерство аннотации», 2 этап «Продвижение». В ходе этих условий участники высказывали свои замечания по сути, идее и важности рекомендованных модератором книг, осуществляли процесс пропаганды культуры чтения и чтения. преподавание: русский язык, приз получила ученица 221 группы Атаханова Ю. С.Ходжаниязов, первый проректор Д.Ибадуллаев и декан факультета филологии и искусства Д.Гайипов рассказали и поразмышляли о чтении и значении книг в духовном мире человека, а также отметили успехи студентов в этом отношении. Также были награждены победители финального выпуска конкурса «Студент книголюб».